Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 26-02-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παίδες,επειδή τυχαίνει να έχω και εγώ στην κατοχή μου ένα westie,το οποίο το είχα αγοράσει πριν απο 3 και κάτι χρόνια απο πετ-σοπ,αυτήν την στιγμή είναι ένα υπέροχο κατοικίδιο,πανέξυπνο,,ένας ιδανικός σκύλος για σπίτι..
Παρ'οτι είναι αρσενικός,ποτέ δεν είχα σκοπό να του βρω θυληκιά,ιδιαίτερα απο αγγελία πχ,που δεν θα ήξερα καν τις αρρώστιες που έχει περάσει και τον χαρακτήρα της.
Πιστεύω οτι ο σκύλος μου,είναι απο τις λίγες εξερέσεις στον κανόνα (απο την αγορά puppy-mills),αφού ο κτηνίατρος όσες φορές τον έχω εξετάσει τον έχει βρει υγιή..
Το μόνο πρόβλημα του σκύλου μου,διορθώνεται,καθώς είναι οτι μερικές φορές στις βόλτες του βαριέται,ή φοβάται,μιας και προτιμά πιστεύω το αραλίκι και την μάσα..
Παρ'όλα αυτά,ΑΝ αγοραστεί και άλλος σκύλος( κάτι που συζητάνε τον τελευταίο καιρό οι δικοί μου),θα είναι σίγουρα απο έμπιστο εκτροφέα,
για να μην το ρισκάρω και αποκτήσω έναν σκύλο,με "προβληματικό" χαρακτήρα και προβλήματα υγείας.
Αυτά απο εμένα.Όσο για το να πας κόντρα στα πετ-σοπ.
Κατα την γνώμη μου,θα έπρεπε να υπήρχε ένας νόμος,ο οποίος να υποστήριζε οτι κάθε πετ-σοπ πρέπει να έχει εξειδήκευση σε ένα μόνο είδος κατοικιδίου,με προσωπικό έμπειρο..Δηλαδή ενα πετ μόνο με σκυλιά οπου εκτρέφονται σωστά,ένα πετ με ερπετα κτλπ...
Όταν σε γ@@@@ σε άποψη τιμής,ποιότητας του ζώου,και ποιότητας διαβίωσης του ζώου στο πετ τους,πρέπει να τους γ@@@@ και εσύ..
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι ενημέρωσης πιστεύω στις μέρες μας (δόξα τον Θεό),ωστε κάθε εξειδηκευμένος σύλογος,να βγάζει caresheets για κάθε ζώο πχ..
Όπως υπάρχουν πολλοί φιλοζωικοί σύλλογοι στην Ελλάδα,όπου αν συνεργαστούν,μπορούν πχ να προβάλουν εκπομπές και στην τηλεόραση,ή πχ ένα web channel,το οποίο να συντηρείται απο τα μέλη του..
Φιλόδοξες προσπάθιες έχουν γίνει και σε κανάλια (βλέπε Alpha και ΣΚΑΙ)..
Το ξέρω οτι το πήγα μακρυά το θέμα,αλλά πρέπει να βρεθεί λύση..
__________________
το 120 λιτρό μου
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries