Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-02-11, 13:00
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:

Τα γράφω αυτά σε κατάσταση θυμού, απογοήτευσης, και θλίψης. Νομίζω ότι θα καταλάβετε γιατί καθώς διαβάζετε την επιστολή αυτή.

Περίπου πριν από δύο χρόνια, έχετε αποφασίσει να ζευγαρώσατε το Γκόλντεν Ριτρίβερ σας.
Η σκύλα σας δεν ήταν ποιότητας αναπαραγωγής πραγματικά και σίγουρα δεν γνωρίζες αρκετά για την φυλή,
ίσως να ήταν η απληστία, η άγνοια, ή η επιθυμία να δείξετε στα παιδιά σας το εξαιρετικά υπερτιμημένο θαύμα της γέννησης.

Κατάφερες να βρεις ένα αρσενικό εξίσου αμφίβολης προέλευσης και η συμφωνία έγινε, η σκύλα σας η οποία παλαιότερα είχε περιοριστεί στην αυλή, επειδή δεν ήταν housebroken και δεν είχε καθόλου τρόπους, πρέπει να ένιωσε σαν βασιλισα, όταν της επιτρεψατε να μείνει στο γκαράζ ενώ μεγάλωνε τα κουτάβια της.

Τα κουτάβια είχαν πολύ λίγο χειρισμό και μόνο την απολύτως ελάχιστη κτηνιατρική φροντίδα.
Ετσι και αλλιώς έπρεπε να βγάλετε και λίγα χρήματα απο αυτά.

Πανικοβληθήκατε όταν τα κουτάβια ήταν 6 εβδομάδων και οι υποψήφιοι αγοραστές δεν εκαναν ακριβώς ουρά στην πόρτα σας.

Η τιμή μειώθηκε στα 75 και τη συνέντευξη για τους υποψήφιους αγοραστές αποτελούνταν σχεδόν μόνο απο την φραση «Φέρατε μετρητά;".

Ένας ζωηρός, παιχνιδιάρικος αρσενικός πωλήθηκε σε ένα νεαρό ζευγάρι με ένα νήπιο και ένα άλλο παιδί να έρχεται. Κάθε υπεύθυνος εκτροφέας θα γνώριζεοτι αυτό ήταν μια κακή τοποθέτηση και θα συμβουλεύε το ζευγάρι να περιμένει έως ότου τα παιδιά ήταν 4 ή 5 ετών

Ίσως δεν γνωρίζετε καλύτερα ή ίσως απλά δεν σας ένοιαζε, και έτσι πουλησατε το κουτάβι.

Τα πράγματα ήταν καλά για ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά στη συνέχεια το κουτάβι, στο νεανικό ενθουσιασμό του, εριξε το μικρό παιδί κάτω και το παιδί καταληξε να τον φοβάται.

Οι γονείς, ιδιοκτήτες σκύλων αρχάριοι ,χωρίς ιδέα για εκπαίδευση, εξορίσαν το κουτάβι στην αυλή.

Δυστυχώς, αισθανόταν μοναξιά και άρχισε να γαβγίζει και να σκάβει.
Σας κάλεσε και προσφέρθηκε να τον επιστρέψει, αλλά είπατε ότι δεν τον θέλετε πίσω και ότι τελειώσατε με τα σκυλιά.
όπως ποτέ δεν θα έλεγε ένας ευσυνείδητος Εκτροφέας.

Έβαλαν μια αγγελία στην εφημερίδα ... χαρίζεται για καλό σπίτι αλλά ήταν πολύ επιεικής προς την ερμηνεία του "καλό σπίτι".

Ένας νεαρός άντρας πήρε το κουτάβι. Είδε αυτό το "δωρεάν καθαρόαιμο" σκυλί ως έναν τρόπο για να κάνει μερικα εξτρα χρήματα. Μαντέψτε...τα εισοδήματα δεν ήταν τόσο μεγάλα και το σκυλί κατέληξε να κυκλοφορεί στον δρόμο ημιδεσποζόμενο(να βρίσκει και λίγο φαί απο μόνο του...)

Το σκυλί χτυπήθηκε από ένα αυτοκίνητο.
Ο ιδιοκτήτης παραμέλησε να πάρει τον κτηνίατρο μέχρι 5 ημέρες αργότερα μόνο και μόνο γιατί το πόδι ήταν πρησμένο και ο σκύλος είχε έντονους πόνους και δεν άφηνε την γειτονιά να κοιμηθεί. Όταν ο κτηνίατρος του είπε πόσο θα κόστιζε η θεραπεία ο ιδιοκτήτης είπε ευθανασία.

Ο κτηνίατρος σκέφτηκε ο σκύλος ήταν πολύ γλυκός για να τον σκοτώσει και φωναξε κάποιον της διάσωσης.
Αυτό το πρόσωπο καταβάλλε το ποσό για τη θεραπεία και πήρε το σκυλι σπίτι του για να επουλωθούν τα τραύματα.

Όταν ο σκύλος ανάρωσε και δεν εγινε τίποτα με τις αγγελίες υιοθεσίας, μου τηλεφώνησε και πήρα το σκυλί για να το φιλοξενήσω. Του άρεσε πολύ που ζουσε εδώ.
Του είχα διδάξει κάποιους τρόπους και παρακολουθούσαμε μαζί τηλεόραση το βράδυ.
Του άρεσε να παίζει με τα σκυλιά μου. Όταν μια καλή πιθανότητα για ένα νεο σπίτι ήρθε, τον εδωσα.

Τα πράγματα ήταν καλά για τις πρώτες 2 ημέρες, αλλά στη συνέχεια άρχισε να δείχνει απρόβλεπτη επιθετικότητα, όχι για τους ιδιοκτήτες, αλλά για τους επισκέπτες ή τους ανθρώπους που συναντούσαν στην βόλτα. Τον επέστρεψαν με θλίψη σε μένα.

Του έκανα περισσότερη κοινωνικοποίηση και στη συνέχεια πήρα ένα άλλο φίλο απο την διάσωση για να τον πάρει για μια εβδομάδα και να δούμε τι είδους αποτελέσματα θα είχαμε.

Ίδια ιστορία. Το σκυλί ήταν μια χαρά για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και στη συνέχεια άρχισε να εμφανίζει απρόβλεπτη επιθετικότητα.

Τον πήρα πίσω γνωρίζοντας ότι η μόνη εναλλακτική λύση τώρα ήταν να τον κοιμίσω.
Ένα σκυλί με απρόβλεπτη επιθετικότητα δεν είναι ακριβώς ένας καλός υποψήφιος για υιοθεσία.

Έχουμε τόσα πολλά σκυλιά που ψάχνουν για σπίτια από ό, τι υπάρχουν σπίτια

Έτσι, εκτροφέα της πίσω αυλής, εφερες αυτό το σκυλί στον κόσμο και στη συνέχεια δεν ανέλαβες καμμια ευθύνη γι 'αυτόν.

Τον πήγα στον κτηνίατρο χθες. Ήξερε κάτι δεν πήγαινε καλά ... ίσως γιατί έκλαιγα και τα χέρια μου έτρεμαν.
Ήξερα ότι έπρεπε να το κάνουμε αυτό αλλά μου άρεσε πολύ αυτό το σκυλί και μισούσα ότι αυτός θα ήταν ο τρόπος που θα τελείωνε.

Τον κράτησα στα χέρια μου καθώς εφευγε.
Δεν υπάρχει πια σύγχυση και αστάθεια στη νεαρή ζωή του και τώρα έχει συμπαίκτες στο μέρος που πάνε οι σκύλοι μετά απο εδώ.

Ξέρω ότι τουλάχιστον για το χρόνο που έζησε μαζί μου ήταν ευτυχής και καλά φροντίσμένος.
Δεν μπορώ να μην σκεφτομαι ότι εάν ήσουν περισσότερο επιλεκτικός στους αγοραστές και εάν οι ιδιοκτήτες του ήταν πιο υπεύθυνοι και εαν του είχαν δοθεί φροντίδα και εκπαίδευση δεν θα έπρεπε να πεθάνει.

Ίσως ήταν γενετικό. Ίσως οι γονείς του είχαν προβλήματα επιθετικότητας και ποτέ δεν το σκέφτηκες οταν έκανες την γέννα. Δεν ξέρω.
Απλά ξέρω ότι εύχομαι να μπορούσες να αισθανθείς τόσο άσχημα όσο εγώ.

Υποθέτω ότι οι ανεύθυνοι άνθρωποι που τους ανήκε στην πορεία πρέπει να μοιραστούν την ευθύνη .
Το νεαρό ζευγάρι που αγορασε με παρόρμηση χωρίς να κάνει καμία έρευνα σχετικά με τη φυλή. Δεν τον εκπαίδευσαν και στη συνέχεια, μόλις έγινε ενοχλητικός του έδωσαν .
Ο νεαρός άνδρας που τον άφησε να υποφέρει πριν από κτηνιατρική φροντίδα δεν πρέπει ποτέ να εχει ένα άλλο κατοικίδιο ζώο.

Αλλά σε γενικές γραμμές, εκτροφέα της πίσω αυλής, εσένα κατηγορώ, γιατί έκανες μια ενσυνείδητη απόφαση για τη δημιουργία της ζωής και στη συνέχεια αρνήθηκες να αναλάβεις την ευθύνη για ό, τι είχες δημιουργήσει.

Θυμωμένα (αν και προσπαθώ να το ελέγχω)
Ένας διασώστης



όταν έχεις πονέσει για το ζώο που μας προσφέρει άδολα την αφοσίωσή του και ζείς ειδικά στην Ελλάδα που τα αδέσποτα προκύπτουν σε πολύ μεγάλους ρυθμούς....ίσως....να βλέπεις παντού ανευθυνους

στατιστικά όμως.....δυστυχώς........8 στις δέκα φορές πέφτεις μέσα
φιλε μου συμφωνω με αυτα που λες υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι αλλα το κανουν συνηδειτα και αλλοι ασυνηδειτα...
ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω
γνωριζω οτι ξερεις οτι υπαρχουν καλα εκτροφεια σκυλων στην ελλαδα αλλα ειμαι σιγουρος οτι ξερεις οτι υπαρχουν τουλαχιστον τα δεκαπλασια εκτροφεια που λεγονται εκτροφεια με σαιτ στο ιντερνετ που ειναι κατασκευαστηρια παππι μιλς...
και εδω ερχεται το ερωτημα μου στο τι μπορουμε να κανουμε εμεις γι αυτο...???εχω κανει κι εγω το λαθος παλια να παρω παπι μιλ το οποιο το εχω ακομα τον λατρευω αλλα την πατησα σε θεματα υγειας συμπεριφορας και ολα αυτα...
εγω επαθα ακριβως δεν εμαθα αλλα προσπαθω να διαβαζω οσο πιο πολυ μπορω....
εσυ τα λες πολυ ωραια αλλα πως θα κοντρα σε αλυσιδες πετ σοπ που τα δινουν σαν τσιγαρα ????
εμενα μου εχει τυχει να τσακωθω σε πετσοπ
η να περιμενω τον υποψηφιο αγοραστη εξω απο πετ σοπ για να του πω οτι τον δουλευουξν(ηθελε να παρει ακιτα χωρις να εχει την παραμικρη εμπειρια απο σκυλια ποσο μαλλον για τετοιο δυσκολο σκυλο)
να του λεω να διαβασει πριν παρει τον σκυλο και να με κοροιδευει λεγοντας μου ειρωνικα πως δεν ξερει ο πωλητης που ειναι 30 χρονων και ξερω εγω που ειμαι 22???
 
Page generated in 0,02784 seconds with 11 queries