Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-05-21, 17:55
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην παρέα του GAB!
Αρχικά καλή υπομονή στο στρώσιμο.
Το ενυδρείο σου έχει καλές διαστάσεις για να φιλοξενήσει mbuna αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο μεγάλο αριθμό ψαριών και 2 είδη είναι αρκετά. Εξηγώ παρακάτω :


Αν βάλεις μικρά-νεαρά ψάρια καλά είναι να μπουν όλα μαζί για να προσαρμοστούν ταυτόχρονα στο νέο περιβάλλον. Αν μπουν μεγαλύτερα ψάρια τότε επιλέγεις να μπει πρώτο το πιο (υποτίθεται ) πιο ήσυχο.
Όλα τα παραπάνω είδη τα βρίσκεις σχετικά εύκολα στα εξιδικευμένα στις αφρικάνικες κιχλίδες, μαγαζιά της Αθήνας που θα βρεις στην ενότητα "Καταστήματα".
Βάλε καμμιά φωτο του ενυδρείου ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread....24#post1059924 ).
Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε τυχόν απορίες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Κλεόβουλε καθώς και για το εγκάρδιο καλωσόρισμα στην ομάδα! Θέλω να λάβω υποψιν τη γνώμη των πιο εμπειρων ώστε να φτίαξω ένα όμορφο ενυδρείο γι ατα ψάρια που θα φιλοξενήσω.

όσον αφορά το γατόψαρο, έχω διαβάσει ότι τρώει τους γόνους, όπως μου είπες, αλλά είναι κάτι το όποίο δεν με ενοχλεί. ίσα ίσα που δε θα ήθελα να αναπαράγονται ανεξέλεγκτα. Θα ήθελα να το εντάξω στο ενυδρείο μου αλλά πότε; :ίσως πρώτο επειδή θα είναι μόνο του; H λίγο πιο μετά μιας και είναι γενικά αρκετά μεγαλύτερο ψάρι από τα υπόλοιπα.

επίσης θα ήθελα οπωσδήποτε τα demasoni οπότε λογικά παμε στο πρώτο σενάριο ψαριών που μυ πρότεινες. θα μπορούσα μαζι με τα demasoni να βάλω χαρέμι από Labidochromis caeruleus λόγο του ήπιου χαρτκτήρα τους;

τέλος θα να μην βάλω στο ενυδρείο πολύ νεαρά σε ηλικία ψάρια, ώστε να μη χρειαστεί στην πορεία να απομακρύνω τα πλεονάζοντα αρσενικά.

ανεβάζω άμεσα φωτογραφίες με το ενυδρείο μου. εννοείται ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις.



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries