Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-05-11, 12:46
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Τα τσιντσιλά είναι γενικότερα περίεργα ζωάκια έχουν θέμα όσο αναφορά την γούνα τους θα σε αφήσουν να τα χαϊδέψεις στο κεφάλι σχετικά εύκολα μόλις σε μάθουν αλλά στο σώμα μην περιμένεις να τα ζουλάς λες και είναι λούτρινο δεν τους αρέσει.Τα βγάζω έξω κάποιες φόρες για να βολτάρουν αλλά δεν τα έχω μόνιμα ελεύθερα γιατί επειδή είναι τρωκτικά οτιδήποτε καλώδιο-πλαστικό και τα σχετικά μασουλοκοπάτε ακατάπαυστα και δεν είναι το θέμα μην μου χαλάσουν τα καλώδια είναι το θέμα μην πάθουν καμιά ηλεκτροπληξία. Καλό είναι αν σκέφτεσαι σοβαρά να πάρεις να πάρεις 2 μιας και είναι καλό να έχουν παρέα και κάτι τελευταίο είναι νυχτόβια όποτε φιλική συμβουλή όχι στο δωμάτιο σου την νύχτα χαλάνε τον κόσμο .Οι γάτες μου δεν έχουν πρόβλημα μαζί τους ισα ισα όποτε τα έχω έξω η μία κάνει παρέα κιόλας και δυστυχώς όχι δεν μπορείς να τα εκπαιδεύσεις να πηγαίνουν τουαλέτα σε συγκεκριμένο μέρος. Επίσης για το θέμα "ήμερα" είναι κάτι που απαιτεί προσπάθεια δεν είναι ένα ζώο που θα σε εμπιστευτεί εύκολα πρέπει να προσπαθήσεις να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του γιατί τα τσιντσιλά από την φύση είναι ζώα που κυνηγιούνται από τα πάντα έχουν παρά πολλούς εχθρούς όποτε ακόμα και αυτά που γεννηθήκαν σε αιχμαλωσία έχουν το ένστικτο του να προστατεύουν όποτε θέλει λίγο προσπάθεια το να τα καταφέρεις να σε εμπιστευτούν μην φανταστείς πως είναι δύσκολο θέλει περισσότερο υπομονή από μέρους του ιδιοκτήτη μιας και σου είπα δεν θα κάτσει να το "ζουλοκοπισεις" επειδή είναι παρά πολύ γλυκούλη το πιθανότερο είναι να πάθει "εγκεφαλικό" έτσι και το βουτήξεις απότομα και να φύγει τρομαγμένο και εσύ να μείνεις με την γούνα του στα χέρια σου. Παντός μην απελπίζεσαι σε αυτό το θέμα σου είπα είναι θέμα υπομονής και πίστεψε με αξίζει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries