Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 31-10-16, 14:00
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φιλτρο ειναι αυτο??
Διαστασεις ενυδρειου?
Υλικα που εχεις τωρα μεσα σε αυτο το φιλτρο???
Αμμο βαλε μια χαλαζιακη ασπρη ή μαυρη οχι παρα πολυ μιας και ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο....

To φίλτρο είναι Hailea HL-BT400
Διαστάσεις: 59εκ. μήκος,43εκ ύψος και πλάτος 30εκ.(33εκ γράφει στο site αλλά το μέτρησα και είναι λίγο πιο μικρό)
Να πάρω μια 5κιλη πέτρα ψιλή ή κάτι σε πιο χοντρό βότσαλο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλίκι ή αμμο αγόρασε για να δημιουργήσεις ένα βυθό. Στο φιλτρο πρέπει να έχεις σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κεραμικό ή ελαφρόπετρα για πιο φθηνά) και ενυδρειακό βαμβάκι και η σειρά που σου τα έγραψα καλά θα είναι να ειναι αυτή από την είσοδο του νερού στο φιλτρο προς την έξοδο. Καλό θα είναι να βάλεις μπόλι αν μπορείς να βρεις. Μπόλι είναι μια μικρή ποσότητα βιολογικου υλικου απο ένα υγιές ενυδρείο που τρέχει αρκετό καιρό, ώστε να αναπτυχθούν στο φιλτρο σου αποικίες βακτηριων και αν επιτυχεις άμεσα στρώσιμο. Το ψάρι τώρα που το εχεις;

Υ.Γ. Τι φιλτρο είναι αυτό το μικρούλι πάω αριστερά στο ενυδρείο; Δε θα σε καλύψει με τίποτα φίλε μου. Νόμιζα είχε κάνα εσωτερικό δικό του το ενυδρείο ή είχες πάρει κάποιο εξωτερικό.
Να ξεκινήσω απο το τέλος.Το φίλτρο το είχε το ενυδρείο.Αν χρειαστεί να πάρω ένα μεγαλύτερο και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο.Το ψάρι το έχω σε ένα μικρό ενυδρείο εκεί που ήταν τα τελευταία χρόνια.Μου είπαν να ποτίσω το σφουγγάρι του φίλτρου με νερό απ'το παλιό ενυδρείο.Έτσι δημιουργώ το μπόλι προφανώς που λες εκτός και κατάλαβα λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fortesque : 31-10-16 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries