Θέμα: Dart frogs
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 03-03-16, 09:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takolas Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι σίγουρος ότι και η μεγαλύτερη κατοικία θα είναι super,
βρήκα ένα site που έχει αρκετά φυτά
http://www.dartfrog.co.uk/plants.html#fern
μπορεί και να το γνωρίζεις
ναι γνωρίζω το σαιτ....αλλα εχουμε και ελληνικο φυτωριο που ασχολείται μονο με υδροβια-υδρόφιλα-υδροχαρη φυτα. από εκει βρηκα και τις βρομελιες και τη βανιλια και καποια αλλα που μεγαλωνω στο βιβαριο και σε τιμες ιδιες με αυτές τους σαιτ (οι βρομελιες...τα αλλα ειχαν 1 ή 2 ευρω η γλαστρουλα)
αυτό το βιβαριο είναι "εκστρατείας" που λεω. κατι προσωρινο σαν αποθηκη φυτων για μελλοντικη χρηση. Αργοτερα θα προσπαθήσω να κανω Landscape. Ελπιζω να βγει κατι καλο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, τα βατραχάκια σου είναι πανέμορφα...
Υπάρχει κάπου κάποια λίστα από κάποιο μαγαζί με εισαγωγές, τιμές κτλ?
Και αν δεν γίνομαι αδιάκριτος σε τι τιμές τα βρήκες?
Θα με ενδιέφερε κάποια στιγμή να ασχοληθώ αλλά επειδή δεν τα έχω δει ποτέ σκέφτομαι ότι θα είναι και πανάκριβα........
Μονο ένα μαγαζι ξερω να φερνει. Δεν εχω συναντησει κατι ουτε στο ιντερνετ ουτε ως κατάστημα στην Ελλαδα. Δε γινεσαι καθολου αδιάκριτος- γιαυτο ειμαστε εδώ. οι τιμες ποικιλουν αναλογα με το ειδος, την ηλικια...δεν είναι φθηνα...δεν είναι όμως και απαγορευτικα. Από 40 μεχρι 65 εγω εχω δει για πιο κοινα και πιο "σπανια" ειδη αντιστοιχα. Αν παρεις αρκετα μπορεις να πετυχεις και καλυτερες τιμες (όπως εγω). Το να παρεις ένα ζευγαρι 80 ευρω για παραδειγμα...με το οποιο μπορεις να ασχοληθείς και για αναπαραγωγή...και με προσδοκιμο ζωης πανω από 10 χρονια (καποια σαιτ λενε 20 στην αιχμαλωσια), εγω δε το θεωρω ακριβο συγκριτικα με το χομπυ μας οπου καποιοι δινουν 40-50-60 ευρω για έναν "κοινο" δισκο π.χ. ( δε μιλαω για αγριους κ.τ.λ.).
Εγω μιας και δεν εχω τα ενυδρεια μου σε αυτή τη φαση μπορουσα να δωσω το ποσο που εδινα για τα ενυδρεια μου..για κατι τετοιο. Εξαλλουν δεν εχουν εξοδα συντηρήσης. Τις τροφες τις φτιαχνεις μονος σου..ρευμα δεν εχεις. Φως προαιρετικο κι αυτό για τα φυτα. Μπορεις και να μην εχεις φυτα. Αλλαγες δε κανεις. Μονο το στησιμο είναι που αν εχεις κανενα εγκαταλελειμενο ενυδρειο σου βγαινει πάμφθηνα..και η αγορα των ζωντανων.
Το μονο ρευμα που μπορει να χρειαστεί να πληρωσεις είναι το καλοκαιρι αν δεν εχεις κανενα πιο δροσερο σημειο, να χρησιμοποιησεις το air condition για να μην υπερβει η θερμοκρασια τους 28.
Φυσικα αν σου αρεσει μπορεις να διαθεσεις χρηματα να κανεις "υπερπαραγωγή"....γιατι μπορεις από το να τα κρατας σε ενα μεγαλο ταπερ εως και σε ενα μεγαλο βιβαριο με καταρράκτες, ομιχλη, προσομοιωση βροχης κ.τ.λ.

Είναι ένα χομπυ που εδώ δεν είναι διαδεδομενο κι ελπιζω να γινει. Από μεριας μου οπου και οσο μπορω να βοηθησω ευχαρίστως. Θα χαιρομουν να γνωρισω ατομα που διατηρουν και αυτά με σκοπο αργοτερα να βοηθα ο ενας τον άλλο και γιατι όχι να υπαρχουν αναπαραγωγες-ανταλλαγες. Τωρα ότι και να χρειαστω νιώθω εντελως μονος. Κατι να στραβωσει και να χασω π.χ. τις καλλιέργειες τροφης...δε μπορω να αποτανθω σε καποιο συγχομπιστα! Εδώ και ένα χρονο επρεπε να διαβασω -και συνεχιζω- παααααααρα πολλα για να βγαλω καποια ακρη και να μην ταλαιπωρηθώ με αστοχιες. Ευτυχως υπαρχει πολλη -στην αγγλικη- γνωση παραεξω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01942 seconds with 11 queries