Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 24-08-15, 11:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
το βασικότερο πράγμα για τους μικρούς υδροβιότοπους που έχουμε και φιλοξενούμε ψάρια είναι η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ του νερού. Εμείς μπορούμε να ζήσουμε σε βρόμικο και μολυσμένο αέρα ? Θέλω να πω ότι και τα ψάρια σε ένα ενιδρύω θέλουν καθαρό νερό και όχι τοξικό .Τα λίτρα είναι υποκειμενικό .Ένα ενυδρείο με ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ μπορεί να φιλοξενήσει πόλη περισσότερα ψάρια .Διαβάζω κατά κύρους κάτι τύπου που κάνουν βιολογικά στης λίμνες με ελαφρόπετρες κόβουν καλαμάκια του καφέ και κάτι τέτοιες βλακείες νομίζοντας ότι κάνουν βιολογία τρίχες ούτε κουνουποψαρα δεν μπορούν να φυλοξενισουν,ποσο μάλλον κοι. Εμένα αν θα δεις τη βιολογία μου θα τρομάξεις και σε όγκο και σε ποιότητα υλικών. Το αυτονόητο δηλαδή και όλα μου τα ζώα είναι ευτυχισμένα .Και για να επανέρθω στο φύλο με το μπαλκόνι καλό είναι να κάνη μια μελέτη ο μηχανικός του για να δη της ανοχές και να ξέρη μέχρι πόσα λίτρα μπορεί να Βάλη .Αν όντος μπορεί να κάνη την κατασκευή με μια δυνατή βιολογία και να Βάλη ότι ψάρια θέλει.
Βρε Γιάννη δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά από τη μικρή μου εμπειρία παρατήρησα πως και ο όγκος (λίτρα) του ενυδρείου παίζουν το ρόλο τους, και μάλιστα θα έλεγα αρκετά σημαντικό.
Το λέω αυτό γιατί το τελευταίο χρόνο προσπάθησα να δώσω τα καλύτερα για τα χρυσόψαρα μου, και με το χώρο που είχα έφτιαξα ένα ενυδρείο κάτι λιγότερο από 300 λίτρα, με βιολογία που θεωρώ πως είναι υπεραρκετή για τα ψάρια και τον όγκο του ενυδρείου (αντλίες συνολικά 1800 Λ/Ω , 12 λίτρα ελαφρόπετρα , 2 λίτρα Κ1 με αεραντλία στο φίλτρο, σφουγγάρια , ενυδρειακό βαμβάκι κλπ, και 15 λίτρα ΛΕΚΚΑ και 12 λίτρα ελαφρόπετρα στη γλάστρα που είναι γεμάτη φυτά) , οξυγόνωση συνεχή με την αντλία να χτυπάει πάνω στην επιφάνεια και με καθημερινές αλλαγές που τώρα το καλοκαίρι ξεπερνούν τα 400-450 λίτρα συνολικά την εβδομάδα, δηλαδή ποιότητα νερού άψογη. Θερμοκρασία δε του νερού να μη ξεπερνάει τους 25 βαθμούς το κατακαλόκαιρο. Το ενυδρείο όμως έχει μόνο 1,18 μήκος και βλέπω το μεγάλο μου χρυσόψαρο που είναι πάνω από 30 πόντους πως θα ήταν καλύτερα να είχε τουλάχιστον μισό μέτρο ακόμα μήκος , άρα και 60-70 λίτρα παραπάνω.
Σίγουρα μπορούμε να εξασφαλίσουμε καλή ποιότητα νερού με πολύ ισχυρή φίλτρανση , με έντονη οξυγόνωση και με πολύ καλές αλλαγές νερού, αλλά θεωρώ πως είναι επίσης απαραίτητος να είναι μεγάλος και σύμφωνα με το μέγεθος του ψαριού ο χώρος που θα κινείται το ψάρι. Στη περίπτωση του φίλου που θέλει να φτιάξει λιμνούλα σε μπαλκόνι θεωρώ πως θα ήταν κρίμα να βάλει ΚΟΙ γιατί μη ξεχνάμε πως είναι μπαλκόνι και θα είναι πολύ δύσκολο να φτιάξει κάτι που θα μπορεί να φιλοξενήσει τόσο μεγάλα ψάρια, μπορεί στο τέλος να κουραστεί κιόλας, αντίθετα όμως μπορεί να φτιάξει κάτι που να μπορεί να φιλοξενήσει άνετα μερικά χρυσόψαρα, χωρίς να κουραστεί και να χαίρεται άνετα. Αν ήταν αυλή και βέβαια θα το πρότεινα και εγώ αρκεί όμως να μπορεί να δώσει τον αναγκαίο χώρο για τα ψάρια να κολυμπήσουν.
Και αυτός θεωρώ πως είναι ο λόγος που λέμε πως τα ΚΟΙ θέλουν «τόνους» νερού, χώρο θέλουν να κολυμπήσουν και να μην είναι στριμωγμένα, τα υπόλοιπα που αφορούν την ποιότητα του νερό είναι αδιαμφισβήτητα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 11 queries