Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 19-03-12, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το εχουν κανει αρκετοι που γνωριζω.
Ακομα και εγω το πετυχα* στο πρωτο μου ενυδρειο, χωρις να ξερω τιποτα απο ενυδρεια και βαζωντας οχι και τα πιο αξιοπιστα βακτηρια και αβερτα ψαρια μεσα στο ενυδρειο.
Οπως καταλαβα εκ των υστερων, με βοηθησε και το prime , οι μετρησεις, και οι αλλαγες νερου οταν ξεφευγαν οι τιμες ΝΗ3 ΝΟ2.

*"Πετυχα", εννοω δεν εχασα κανενα ψαρι παροτι μετραγα ΝΗ3 ΝΟ2 (μετρια χαμηλα επιπεδα)
Το στρωσιμο ειχε διαρκεια και παλι κανα μηνα.
Στρωμενο θεωρουμε παντα οταν εχει μηδενικα ΝΗ3 ΝΟ2 (και ΝΟ3 πανω απο μηδεν).
Μεχρι προτινος νομιζα οτι τα βακτηρια δεν εκαναν τιποτα με το σκεπτικο οτι αφου δεν μηδενισαν αμεσα ΝΗ3 ΝΟ2 δεν κανουν τιποτα , αλλα τελικα αυτο που κανουν ειναι να στρωνει με σταδιακη εισαγωγη ψαριων κρατωντας χαμηλα τις τιμες ΝΗ3 ΝΟ2 (και με βοηθεια απο το prime να τις αποτοξικοποιει τελειως), χωρις να χανεις ψαρια ουτε αμεσα ουτε μακροχρονα.
Καλες γνωμες εχω παρει για tetra safestart μαζι με bactozyme, microbe-lift nite out μαζι με special blend, Söll Baktinetten, Prodibio Biodigest και seachem stabillity.
Kαι θα υπαρχουν κι αλλα.
To βασικο ειναι να τηρουμε τις οδηγιες του καθενος και να κανουμε μετρησεις.
Εγω το ειχα κανει με το παλιο σκευασμα της Sera το nitrivec, που αντικατασταθηκε με το Bionitrivec.

---------------------------
Aν υπαρχει υπομονη στην προετοιμασια του ενυδρειου, στην εισαγωγη των ψαριων, στον ελεγχο με μετρησεις καθημερινες, στην επιλογη αξιοπιστων προιοντων και παραλληλη χρηση αντιχλωριου σαν το prime (που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη ενω ειναι μετρησιμα με τα τεστ, χωρις να τα καθιστα αχρηστα για την βιολογια), λειτουργουν.
Ψαρια μπαινουν και αμεσα, προτιμω να τρεξει ομως πρωτα τουλαχιστον μια εβδομαδα με ενεργο ανθρακα, βακτηρια και τριμμενη τροφη μεχρι να μηδενισει η αμμωνια τουλαχιστον.

ΥΓ Πολλοι χανουν ψαρια και απο αλλες αιτιες και ριχνουν ολο το φταιξιμο στα βακτηρια.
Πχ ουτε σωστη αλλαγη δεν ξερουμε στην αρχη να κανουμε, ουτε να διαλεξουμε υγειη ψαρια κατα την αγορα τους, ουτε τι ειναι προσαρμογη, να ειναι συμβατα μεταξυ τους, ουτε σε τι θερμοκρασια ζουν κλπ κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries