Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 04-01-11, 17:50
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
υποθετω πως εννοεις νιτρικα 5 και αμμωνια 0
Σωστός Πάνο... έκανα λάθος...

Σχετικά πέντως με τα chromis πιστεύω οτι εκτός από αξιοπρεπείς τιμές και χώρο μετράει πολύ και το μέγεθος τους και το καλό τάισμα...

Παράθεση:
Πως ξέρεις ότι ο προστάτης είναι το αρσενικό;
Το αρσενικό όταν ωριμάσει παίρνει μια απόχρωση προς το χρυσαφί με έντονους ιριδισμούς. Επίσης το «όργανο» του είναι σαν γάντζος ενώ του θηλυκού σαν σωληνάκι. Τέλος ,στο δικό μου ενυδρείο τουλάχιστον, τα δύο αρσενικά είναι αρκετά μεγαλύτερα από τα υπόλοιπα μάλλον θηλυκά chromis.


Παράθεση:
μπορεις να μας πεις τι "ζουμια" χρησιμοποιεις??



Χρησιμοποιώ Seachem reef builder, Kent turbo calcium, TM bio – magnesium. Αυτή την περίοδο πολεμώ την slime algae (αφού υποχώρησαν οι άλγες της πιο παιδικής ηλικίας…) και δουλεύω και Seachem kalkwasser με επιθετικότερη χρήση αντιφώσφορου (aqua phos), αύξηση κυκλοφορίας και μείωση φωτισμού… Είναι απίστευτο πάντως ότι με μια 55αρα άσπρη και μια 55αρα μπλε σε 400αρι ενυδρείο τα σκληρά τα πάνε πάρα πολύ καλά…
-------------------------
Παράθεση:
θέλουμε update!!!
Δεν πιστεύω να περιμένεις να δεις νεογέννητα ψαράκια; Και να είχα την δυνατότητα να καλλιεργήσω τις τροφές που χρειάζονται οι λάρβες και τα μικροσκόπια για την φωτογράφιση οι οικογενειακές και επαγγελματικές μου υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν τέτοιες χρονοβόρες περιπέτειες ..
Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι μένεις 5 τετράγωνα πιο κάτω…
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastronik : 04-01-11 στις 17:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries