Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 26-12-06, 16:32
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris Εμφάνιση μηνυμάτων
πάλι θα συμφωνήσω ότι το τανκ θυμίζει περισσότερο αμαζονίου και όχι αφρικάνικο.Σε πλάτος μόνο 34 εκατοστών και ακουμπισμένο σε πάγκο που στηρίζεται σε τόιχο κατα το ήμισι και σε ντουλάπι κατα το άλλο ήμισι προσέχεις και το βάρος.Νταμάρια δεν χωράνε.Δεν ξέρω και εγώ πόσες πέτρες μπήκαν και βγήκαν για δοκιμές.
Φίλε Chris
αφού είναι έτσι τα πράματα αν θέλεις ακόμη μία γνώμη, προσωπικά και λόγω του ύψους του ενυδρείου σου θα έστηνα ένα ενυδρείο με σκαλάρια (πολύ καλύτερο λόγω του αυξημένου ύψους του ενυδρείου σου) παρά με αφρικάνικες κιχλίδες. Με τα ξύλα και τα φυτά που έχεις (και αρκετά επιπλέον ακόμη) νομίζω θα ήταν ό,τι πρέπει. Θα έπαιρνα ένα ωραίο κοπάδι με έξι μικρά σκαλάρια ώστε να ξεχωρίσει ένα ζευγάρι τουλάχιστον από μόνο του (θα κρατούσα ίσως το πολύ τέσσερα στο τέλος) και θα συμπλήρωνα με SAE, corys, και κάποιο κοπαδάκι tetras (όχι neon). Με τις αφρικάνες είναι κρίμα γιατί δεν έχει σχέση με το βιότοπό τους το κατά τα άλλα όμορφο στήσιμό σου και όπως ανέφερε και ο φίλος klaz θα έχεις πρόβλημα με την οξύτητα που δεν συμβαδίζει με τις απαιτήσεις των αφρικάνικων (εκτός αν τις έχεις βράσει-πλύνει τόοοοσο καλά τις ρίζες και αν χρησιμοποιίησες και διάλυμα χλωρίνης κλπ κλπ). Σκέψου το λίγο.......

Επίσης, ίσως θα ήταν καλύτερα να υπήρχαν ανισόπεδες ομάδες διακοσμητικών υλικών που να αρχίζουν από τη μία πλευρά του ενυδρείου (κρύβοντας π.χ. και τον θερμαντήρα) και καταλήγοντας στην άλλη πλευρά αντί να είναι μαζεμένα στη μέση.... Για παράδειγμα η προσθήκη μερικών ριζών στην μία πλευρά μόνο μέχρι αρκετά ψηλά μαζί με 1- 2 valisneria θα δείξει πολύ καλύτερα.

Φιλικά
Ανδρέας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas301 : 26-12-06 στις 16:43
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries