Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-09-05, 20:20
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Καινουρια Αρχη

Καλησπέρα σε όλους
Ανακάλυψα αυτό το forum πριν λίγες μέρες και μόλις χθές γράφτηκα.
Ως καινούριο μέλος λοιπόν εδώ, θα ήθελα λέγοντας την ιστοριούλα του ενυδρείου μου να "συστηθώ".
Το ενυδρείο είναι 160lit, με δύο εξωτερικά φίλτρα EIHEIM, το ένα βιολογικό και το άλλο όχι. Ξεκίνησα πριν δύο περίπου χρόνια, φιλοξενόντας δύο Δίσκους και μερικά σμηνόψαρα.
Τα πράγματα πήγαιναν αρκετά καλά, μέχρι πρίν από δύο μήνες περίπου, που κάτι στράβωσε.....αλλά πολύ όμως. Τα φυτά μάυρα χάλια, άλγη και πάλι άλγη, και το χειρώτερο, ο ένας Δίσκος, από το κακό στο χειρώτερο. Είχα αρχίσει να απελπίζομαι.Δεν ήξερα τι φταίει, και δεν ήξερα και πως να ψάξω το τι φταίει. Μίλησα λοιπόν με κάποιον που έχει εμπειρία στο θέμα "ενυδρείο", και μου είπε "καθάρισε τα φίλτρα σου, τσέκαρε την ποιότητα του νερου σου,τσέκαρε τα νιτρώδη, κάνε συχνές αλλαγές, κλπ κλπ".
Εκανα τεστ για nitrate, και ήτανε μαύρα χάλια.
ΝΟ4,PH,KH,GH... καμία επαφή εγώ μέχρι τότε με αυτά. Πυρηνική Φυσική μου ακούγονταν. Προφανώς ήρθε η ώρα να ανοίξω τα στραβά μου!!! Αρχισα να ψάχνω,να ρωτάω, να ενημερώνομαι, να διαβάζω κάποια πραγματάκια και επιτέλους άρχισα να ξεστραβώνομαι! Πράγματι, το νερό άρχισε να φτιάχνει αρκετά. Δυστυχώς όμως πολύ αργά για τον Δίσκο μου. Επρεπε να γίνει ο χαμός για να συνειδητοποιήσω ότι το ενυδρείο μου δεν το συντηρούσα καθόλου σωστά και ότι μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν καλά γιατι απλά έτυχε οι συνθήκες να είναι σωστές. Προς γνώση και συμόρφωση!!!
Αποφάσισα να συνεχίσω σωστά αυτή τη φορά,ξεκινόντας σχεδόν από την αρχή δηλαδή, γιατί το ενυδρειάκι μου είχα καταφέρει να το κάνω κρανίου τόπο.
Εχοντας μείνει με μόνο τον ένα Δίσκο και θέλοντας όμως να έχω ένα ενυδρείο με αρκετό πληθυσμό,σκέφτηκα μήπως έπρεπε να δώσω τον Δίσκο πρίν φιλοξενήσω άλλα ψαράκια μιά και απ'ότι ξέρω οι Δίσκοι είναι λίγο "ευαίσθητοι" στην συγκατοίκηση. Συμβουλεύτικα κάποιον, ο οποίος μου είπε το εξής: να αφήσω τον δίσκο, και να προσθέσω συγκάτοικους που να έχουν κοινωνική συμπεριφορά ήρεμη (κατά τα λεγόμενα και τα γραφόμενα τουλάχιστο),γιατί πιστεύει ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες η όλη συγκατοίκηση να είναι μια χαρά. Και αν δώ ότι ο Δίσκος δυσανασχετεί με τη σύνθεση, τότε μόνο τον δίνω. Μου άρεσε η ιδέα,και αυτό και έκανα. Οπότε εδώ και δύο εβδομάδες,έβαλα τα φυτάκια μου, και έχω εκτός από τον Δίσκο, Σκαλαράκια, Gourami (kiss,dwarf,gold,indian),2 melanotainia,και ramirezi.Μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι είχε δίκιο. Τα πράγματα δείχνουν μια χαρά. Ελπίζω ότι δεν παραείναι τολμηρή η ιδέα και θα συνεχίσουν έτσι.
Αυτό που με παιδεύει όμως ακόμα είναι το ΝΟ4 που παρά το ότι πράγματι άρχισε να πέφτει όταν ξεκίνησα την προσπάθεια "διάσωσης" του ενυδρείου μου, ακόμα είναι στο 60 (παρα πολύ υψηλό νομίζω). Κάνω αλλαγές νερού δύο ή τρείς φορές την εβδομάδα (25%)μέχρι να το δώ να μειώνεται και βάζω NITRIVEC της SERA. Είναι άραγε αρκετό αυτό που κάνω ή θέλει κάτι παραπάνω?
Ελπίζω ότι δε βαρεθήκατε να διαβάσετε όλη "την ιστορία της ζωής μου".
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, και ΑΝΑΓΚΑΙΑ!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων......
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02044 seconds with 11 queries