Θέμα: σαμπ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-09-07, 22:32
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από khpouros Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καταλάβω? είναι ένα αυτοσχέδιο εξωτερικό φίλτρο που μπορεί κάποιος να βάλει και έτυμο από την αγορά αντί για αυτό?

Eχει μεγαλες διαφορες απο ενα εξωτερικο φιλτρο αλλα και πολλες ομοιοτητες.Το νερο περναει μεσα απο τα διαμερισματα του sump οπου εχουμε τοποθετησει τα υλικα της φιλτρανσης.Οταν περασει απο ολα τα διαμερισματα επιστρεφει μεσω αντλιας στο κυριως ενυδρειο.Ενα σχεδιο δικο μου που δειχνει ενα απλο sump.



Στο δικο μου σαμπ (στην φωτο που ανεβασες) υπαρχουν 2 εισοδοι του νερου (δεξια κ αριστερα) και στο κεντρο ειναι το διαμερισμα επιστροφης νερου.Υπαρχουν πολλες εκδοχες sump.
Βεβαια για να φτασεις να σκεφτεσαι για sump πρεπει να βρεις τροπο να υπερχειλησεις το νερο απο το κυριως τανκ.Αυτο γινεται.
-Ειτε με εσωτερικο θαλαμο υπερχειλησης και τρυπα στον πατο του ενυδρειου
-Ειτε με εξωτερικο θαλαμο υπερχειλησης και τρυπα στην πλατη του ενυδρειου
-Ειτε με κρεμαστο κουτι υπερχειλησης χωρις να τρυπησεις το ενυδρειο.

Σε καθε περιπτωση θελει καλο υπολογισμο ,ωστε να μπορει το νερο να κυκλοφορει στα διαμερισματα του χωρις να μπουκωνει ευκολα και χωρις να ξεχιλιζει.Επισης θελει προσοχη αν δεν εχεις ξανακανει κατι τετοιο διοτι υπαρχουν και ενδεχομενα πλυμμηρας απο λαθος υπολογισμους.
Το καλο της υποθεσης ειναι οτι μεσα σε ενα τετοιο φιλτρο μπορεις να κρυψεις τα παντα.Θερμοστατες,θερμομετρα,controllers, ακομα και να κανεις αλλαγες νερου αν υπαρχει σωστος σχεδιασμος του ολου συστηματος.Ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι αυξανεις τα λιτρα του ενυδρειου κρατοντας πιο σταθερες ευσι τις συνθηκες του.Πολλοι λενε οτι σε ενα θαλασσινο ενυδρειο ειναι must!Κατα την δικια μου γνωμη για ενυδρεια ανω 250 λιτρων (γλυκα-θαλλασινα) ειναι λυση σωτηριας απο πολλα πεδεματα.Καλες κατασκευες!!!!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries