Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-09-07, 19:35
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή Συμβουλές για ενυδρείο 100L Νότιας Αμερικής

Γεια σας. Εδώ και 10 περίπου ημέρες έχω ξεκινήσει τη μετατροπή του ενυδρείου μου των 100 λίτρων με διαστάσεις 100x30x35 για να υποδεχθεί τον εξής τελικό πληθυσμό ψαριών :

7-8 Corydoras
10-12 Cardinal Tetra
5-6 Otocinclus

Το ενυδρείο περιέχει ήδη 3 corydoras και ένα σεβαστό αριθμό φυτών. Ο φωτισμός αυτή τη στιγμή είναι 2 λάμπες των 25 Watt έκαστη.

Οι παραμέτροι του νέρου είναι οι εξής :
pH : 8,2 - 8,4
kH : 11-12
GH : 25

Μετά την αγορά όλων των ψαριών θα προχωρήσω στην προσθήκη φιάλης CO2 για την καλή ανάπτυξη των φυτών και την ταυτόχρονη πτώση του pH. Επίσης θα γίνει σταδιακή μείωση της σκληρότητας με χρήση απιονισμένου νερού αρχικά και ίσως αργότερα με χρήση R/O

Οι ερώτησεις μου λοιπόν είναι οι εξής :

1) Πως σας φαίνεται ο τελικός αριθμός ψαριών για το ενυδρείο μου?
2) Πιστεύετε ότι ο συγκεκριμένος φωτισμός θα είναι αρκετός για τη σωστή ανάπτυξη φυτών με μεσαίες εώς λίγο υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό?
3) Μετά απο λίγο ψάξιμο online για συστήματα CO2 τείνω προς το παρακάτω : http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...GuD0mY0jppFXul
. Είναι το πιο οικονομικό που βρήκα. Πως σας φαίνεται? Θα μπορέσω πιστεύετε να διατηρήσω σχετικά σταθερές τιμές pH στο ενυδρείο με το συγκεκριμένο? Πόσο περίπου θα κρατήσει η φιάλη των 500g με μια standar παροχή CO2?

Αυτά προς το παρόν!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01918 seconds with 11 queries