Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 07-02-16, 16:19
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που να με δεις με φακό κεφαλιού στο σκοτάδι και με την σύριγγα ταϊσματος σε ρόλο νίντζα ταΐστρας..........

Ρε τι κάνουμε για το χόμπυ......


26-1-2016 έβγαλα το ATS και πρόσθεσα όπως φαίνεται στις παραπάνω φωτό αρκετή ποσότητα Sargassum Muticum...
Είχα την υποψία ότι κατεβάζει νιτρικά, αλλά στο δικό μου με το ATS δεν μπορούσα να το καταλάβω...
Πρόσθεσα εκείνη τη μέρα άλλα 9w φωτισμό και έκανα 25% αλλαγή νερού...
Τα νιτρικά ήταν 30+, οπότε με την αλλαγή να πήγαν 20-25...

Σήμερα μετά από 2 βδομάδες, ακριβώς πριν κάνω την αλλαγή νερού, μέτρησα νιτρικά!! 2 φορές!! Ήταν μηδέν!! και πλάγια που έβαλα το δείγμα (Salifert) έδειχνε 0, ίσως με πολύ προσπάθεια να έδειχνε 0,2ppm!!! Όλα αυτά ταΐζοντας το ίδιο και έχοντας βγάλει το ATS που κάτι έκανε...
Η Sargassum Muticum από τότε που την έβαλα, ειδικά από 0-15cm κάτω από την στάθμη του ενυδρείου κάνει perling συνεχώς...
Αυτά... ελπίζω να την δοκιμάσω σε sump φίλου (παίζει με βότκα...) και θα παραθέσω αποτελέσματα...

Το καλό είναι οτι στις περιοχές που την βρίσκω, είναι σε κολπίσκους ήρεμους, με σχεδόν καθόλου ροή, με αυξημένη θερμοκρασία το καλοκαίρι, αντέχει άνετα σε θερμοκρασία 25 που είναι το μάξιμουμ που φτάνει στο ενυδρείο μου... Οπότε πιστεύω θα μπορούσε να αναπτυχθεί και σε sump σε reef ενυδρεία... Δεν νομίζω να είχε θέμα αλατότητας... Επίσης το βάθος στο οποίο αναπτύσσεται στις περιοχές αυτές, είναι μέχρι και 20cm νερού max.. οπότε σε ένα sump με σχετικά λίγο φωτισμό, θα μπορούσε αν έχει αποτέλεσμα...

Αυτά!! Συνεχίζω να πειραματίζομαι και επανέρχομαι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries