Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 03-08-14, 10:27
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, και εγώ κρήτη μένω, (Ηρακλειο), και στα ενυδρεία μου ( 1 100, 1 300 και 1 500) έχω βάλει έναν ανεμιστήρα και η θερμοκρασίες πέφτουν άνετα κάτω από 28. Απλά θα πρέπει να τους βάλεις με ανοιχτό το καπάκι μην κάνεις τρύπες και ιστορίες για ένα τρίμηνο που ουσιαστικά το χρειάζεσαι, ανοίγεις το καπάκι και βάζεις τους ανεμιστήρες να κρατάνε το καπάκι ανοιχτό φυσώντας προς τα μέσα. αν θες σου ανεβάζω φώτος. Το καλύτερο αποτέλεσμα πάντως δεν το έχουν οι ανεμιστήρες, αλλά τα blowers. π.χ. http://www.ebay.com/itm/SN9F-Black-B...item1e88850aa1

απλά αυτό είναι μικρό. αν πάρεις πάρε κάτι τουλάχιστον 8cm.
Κοιτα για το καπάκι σύμφωνο το βγάζω βάζω 2 αλουμινογονιες και τα βάζω όμορφα!οσο για blower τα είδα και τα συγκεκριμένα έχουν παραπάνω rpm(ΣΑΛ) και λιγότερο cfm (παράγογη)διλαδη: konig 46 cfm 2750 rpm ενό τα blower 15-30 cfm 3000-7500rpm...αλλα απο ότι εχω διάβαση στο φόρουμ,μας ενδιαφερη ποιο πόλη το cfm......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι πως τα ανεμιστηρακια που πηρες είναι μικρα σε παροχη αερα..
Καλημερα!ποια θα μου προτινες και ποσα τεμ??????????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι πως τα ανεμιστηρακια που πηρες είναι μικρα σε παροχη αερα..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα τα konig που εχεις παρει ειναι απο τα πιο δυνατα στη κατηγορια τους και σκυλια μαυρα στην αντοχη,απλως κανουν λιγο παραπανω θορυβο.αν εχεις πολυ υψηλες θερμοκρασιες στο σπιτη πιστευω 5 ειναι υπερ του δεοντος αρκετα!το θεμα ειναι η εξατμιση που θα εχεις και ο ελενχος τους που καλο ειναι να γινει μεσω καποιου stc-1000 για να μην εχεις εχεις σκαπανεβασματα στην θερμοκρασια!επισης αν δεν εχεις τρυπες στο καπακι για να φευγει ο αερας θα βαλεις μερικα να βγαζουν τον αερα και οχι να φυσανε πχ τα δυο απο τα 5 που προτεινα παραπανω!να υπολογισεις το τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιησεις να εχει ενα 30-40 % παραπανω ισχυ απο αυτη που θα χρειαστουν τα ανεμιστηρακια για να μην εχεις προβληματα υπερθερμανσης κλπ!
5???????δεν ξέρω,τωρα εχω 2 αλλα μάλλον το 1 υπολιτουργη δεν ξέρω γιατη...και έλεγα να τα τα κάνω 3 η αν μου πρότεινατε κάποια ποιο καλα......αλλα απο ότι μου λες αυτα είναι πολυ καλα!!!εχω και τον stc 1000 και τα εχω καλοδιομενα ετημα για τοποθετιση και ρύθμιση του stc 1000 απλά περιμένω να δω τι θα κάνω με τα ανεμιστιρια.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 03-08-14 στις 10:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01823 seconds with 11 queries