Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 26-12-10, 14:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μια εμπειρια δικη μου....
πολλα χρονια πριν (καπου 15) οταν δεν ηξερα τιποτα σπουδαιο για τα ενυδρεια...δεν υπηρχε ιντερνετ....τα πετσοπ ηταν απλα αποθηκες σκυλοτροφων τουλαχιστον στην περιοχη μου.....επλενα καθε μηνα ανελειππως το φιλτρο μου με νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο...και το εκανα να αστραφτει.....δεν ειχα χασει ψαρια αμεσα ωστε να κατηγορησω αυτη την κινηση...η οποια βιολογια επιζουσε....
προφανως εχανα μεγαλο μερος της και τα ψαρια μπορει να ταλαιπωρουνταν..τοσα ηξερα..τοσα εκανα...
επειδη ομως απο αγνοια και λογω αστρωτου φιλτρου ειχα χασει πολλααα ψαρια....συμπαιρενω οτι η βιολογια μου μπορει να λιγοστευε αλλα δεν αποδεκατιζονταν.

για το χλωριο θα ηθελα να ξερω αν καθε περιοχη ακολουθει διαφορετικο πρωτοκολλο χλωριωσης του νερου....και αν η συγκεντρωση του χλωριου στο νερου ειναι σταθερη στο χρονο ή υπαρχουν αυξομειωσεις αναλογα με τον τροπο χλωριωσης.
παντως συμφωνα με ενα ποστ του Σπυρου οπου η ΕΥΔΑΠ δε χρησιμοποιει χλωραμινη...προφανως μπορουμε να αποφυγουμε το αντιχλωριο με προετοιμασια του νερου σε δοχειο..
σημερα χρησιμοποιω αντιχλωριο λιγο σπανια μιας και κανω ταυτογχρονες αλλαγες στα ενυδρεια μαλακου και σκληρου νερου και χρησιμοποιω το νερο της ΑΟ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02231 seconds with 11 queries