Θέμα: Ro και tds..
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 03-11-17, 20:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ιδεα που μπορει να ειναι και βλακεια αφου δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα και το ειδος γαριδας.
ΑΝ ειναι ιδιο το ειδος γαριδας στα δυο ενυδρεια και ΑΝ βλεπεις οτι δεν υπαρχει αμεσος κινδυνος να τις χασεις, θα προτεινα να παρατεινεις λιγο ακομα το χρονικο διαστημα με 5 tds στο ενα και 40 στο αλλο, ως δειγμα για συγκριση διατηρησης του ειδους αυτης της γαριδας.
Ισως δεις διαφορες, ισως δεν δεις τιποτα. (Και δεν μιλαω μονο για επιβωση του ειδους, αλλα γενικα για ολα τα δειγματα που δειχνουν την ιδανικη διατηρηση τους).
Θα μπορεις να προσφερεις στοιχεια απο τη δικη σου εμπειρια και στους αλλους.
Εκτος αν εχεις ηδη παρατηρησει προβληματα ή ηδη υπαρχουν κατατεθειμενες εμπειριες για αποτυχια διατηρησης σε νερο με 40 tds.
Crs cbs... ειναι οι γαριδες..
Ειναι γνωστη οι συνθηκες διατηρησης τους.
Αυτες απλα θελουν 0kh με 5-6 gh και ενα ενεργο υπόστρωμα ωστε να κατεβαζει το ph.
Το κακο ειναι οτι παιζω με μινεραλς και σκεψοου οτι ειμαι στο 120-130 tds στο ενυδρειο και τα 40 απο αυτα ειναι αγνωστα... Ενω παλαιοτερα πηγαινανε σφαιρα(ειχα περιπου στο 17tds), εχει αρκετο καιρο χρονο + που εχω προβληματα με τα μικρα.
Εκτος αυτου τα 40 ανεβαζουν σιγουρα και την kh...
Το εχω ψαξει αρκετα το θεμα και βλεπω οτι αρκετοι στο εξωτερικο χρησιμοποιουν di στα γαριδαδικα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις αρχικές μετρήσεις, μπορεί να δείχνει λίγο αυξημένο... και στην συνέχεια το 5 να γίνει 0.
ΔΕΝ πρέπει να ξεχνάμε ΠΡΙΝ την αρχική λειτουργία της Α.Ο.... το ξέπλυμα του άνθρακα (κάνα 5λεπτο) για να ΜΗΝ καταστραφεί γρήγορα η μεμβράνη.-
Δεν νομιζω να πεσει και αλλο.....
Μην ειμαστε και πλεονεκτες , το 5 ειναι μια χαρα...
Θα μπορουσε να πεσει, αν το ξαναπερασεις το νερο απο τις ρητινες.
Αλλα δεν εχει νοημα το 5tds...
Αν και ποτε δεν ξεπλενα ανρθακα ,ουτε ημουν τυπικο στις αλλαγες των προφιλτρων , την πρωτη μου μεμβρανη την αλλαξα μετα απο 5+ χρόνια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 03-11-17 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01900 seconds with 11 queries