Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 08-03-11, 19:52
Το avatar του χρήστη GoRanZi
GoRanZi Ο χρήστης GoRanZi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2008
Περιοχή: ILION
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένουμε λεπτομέρειες για τα φυτά!!!!! Το γκαζόν που το βρήκες? Έχω και εγώ αλλά δεν είναι τόσο πράσινο ούτε μπορείς να το απλώσεις σαν τάπητα, πρέπει να το βάλεις κοντά σε κάποια πέτρα, ώστε να "πιάσει" πάνω. Το δικό σου φαίνεται να στρώνει σα χαλί
Γεια σου Ολγα. Τα φυτά που έχω φυτέψει σαν γκαζόν είναι Hemianthus callitrichoides "Cuba", cryptocorine parva, lilaeopsis brasiliensis και το γνωστό φυτό pogostemon helferi. Όλα αυτά τα φυτά δεν θέλουν δέσιμο ούτε σε πέτρες ούτε σε ξυλα γιατί έχουν ρίζες και φυτρώνουν στο βυθό κανονικά. Είχα αγοράσει από μια γλάστρα από το κάθε φυτό στο Water Inn, χώρισα την κάθε γλάστρα σε 3-4 κομμάτια και τα φύτεψα σκόρπια στο ενυδρείο με την σκέψη ότι δεν θα πιάσουν όλα τα φυτά. Επειδή είναι το πρώτο μου ενυδρείο φυτεμένο δεν ήμουν σίγουρος πια φυτά θα μεγάλωναν και πια όχι, βεβαια όπως βλέπεις όλα μεγάλωσαν και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε. Ολγα, πιστεύω ότι δεν είναι ότι καλύτερο να βάζουμε πολλά φυτά με σκοπό το γκαζόν, εγώ βεβαια πειράματα έκανα αλλα αν κάποτε ξανά στήσω φυτεμένο θα προτιμήσω ένα είδος φυτό για γκαζόν, πιστεύω θα φαίνεται πολύ πιο όμορφο.
Ευχαριστό για τα καλά σου λόγια... Μιχαλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries