Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 04-02-09, 16:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά λόγια!

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δώσει καμία ιδιαίτερη έμφαση στο aquascape.. Περισσότερο με ενδιέφερε η πυκνή φύτευση, ώστε να υπάρχουν πολλές κρυψώνες για τα ραμ, και νομίζω ότι το πέτυχα αυτό, αφού ούτε κι εγώ δε μπορώ να τα βρω ώρες ώρες..

Παράλληλα, χαίρομαι που τα φυτά πάνε αρκετά καλά.. Υπάρχουν κάποιες ελλείψεις σε ιχνοστοιχία, αλλά θα λυθεί κι αυτό φαντάζομαι με Seachem Trace.. Να'ναι καλά ο Αλέξανδρος (Raven), που παρακολουθώντας τα post του και τα links που κατά καιρούς ανεβάζει, μας έχει χαρίσει πολλές και πολύ ενδιαφέρουσες γνώσεις σχετικά με την ισορροπία των φυτεμένων..

Σε ό,τι αφορά στις άλγες, η staghorn (που προέκυψε την περίοδο των χριστουγέννων, όπου είχα και τα προβλήματα με την προηγούμενη θηλυκιά, και είχα ξεφύγει από τη ρουτίνα, αφενός λόγω φαρμάκων, και αφεταίρου λόγω διακοπών), εξαφανίστηκε μόνη της, χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, απλά επιστρέφοντας στη σωστή ρουτίνα λίπανσης και αλλαγών.. Ούτε καν ασχολήθηκα να ψάξω τι φταίει, τελικά αν η ρουτίνα είναι σωστή και σταθερή, και υπάρχει ισορροπία φωτός-διοξειδίου-λιπασμάτων, δεν υπάρχουν προβλήματα με άλγες..

Εμφανίστηκε λίγο BGA (κυανοβακτήριο), το κόλλησα πιθανότατα μεταφέροντας κλαδέματα από το μονομαχοενυδρείο, όπου κι εκεί είχα αντίστοιχο πρόβλημα, αλλά το καταπολέμησα μπαμ-μπαμ με ερυθρομυκίνη, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

Εξακολουθεί να με προβληματίζει βέβαια η θηλυκιά..

Εκεί που ο αρσενικός έχει γίνει τούμπανο, αυτή είναι ακόμη πολύ αδύναμη.. Και τα χρώματά της δεν είναι ό,τι καλύτερο.. Σε κάποιες φάσεις εμφανίζει κατακόρυφες μπάρες, σημάδι στρες.. Σε κάποιες άλλες φάσεις πάει και κάθεται πάνω από το διαχύτη του CO2, το οποίο με προβληματίζει αρκετά.. Ευτυχώς δεν την ενοχλεί ο αρσενικός, τα πάνε αρκετά καλά μεταξύ τους..

Ίσως να έχει κάποιο πρόβλημα με ενδοπαράσιτα, αλλά δεν έχω κάποια ξεκάθαρη ένδειξη.. Ανέβασα πάντως τη θερμοκρασία στους 30, και έριξα κι άλλο το pH με τύρφη, στο 5.8 περίπου, και νομίζω ότι πάει καλύτερα.. Ξεκίνησα επίσης τάισμα με grindal, που φαίνεται ότι της αρέσει, μπας και δυναμώσει λίγο και πάρει τα πάνω της (τα flakes δεν τα καταδέχεται, τα βάζει στο στόμα της και τα φτύνει)..

Άλλες φορές απογοητεύομαι, και σκέφτομαι να πάρω και μία δεύτερη, και να αφήσω τον "κύριο" να διαλέξει.. και άλλες είμαι πιο αισιόδοξος, και με πιάνει το πείσμα μου ότι θα καταφέρω να τη "στρώσω".. Είδομεν..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02089 seconds with 12 queries