Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-10-21, 14:18
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Talking 5 Φροντοζες σε νεο Σπιτι

Καλησπέρα στην παρεα!!

Νεος στο φόρουμ παίδιά, έχω στήσει εδώ και 10 μέρες περίπου ενυδρείο 500 Λίτρων (διαστάσεις 150*65*50) το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο. Το δεύτερο ενυδρείο που στήνω στην ζωή μου, αφού πριν περίπου 5χρόνια έτρεχα ένα κοινωνικό με γκάπυ στα 100λίτρα.


pH: 8,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 ppm
Αλλαγές νερού: μια φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25,2


Ψάρια : 5 φροντοζες


Αφού το έστησα και το διακόσμησα με αρκετές ασβεστολιθικές, αραγωνίτη και χαλαζιακή άμμο μικρού διαμετρήματος, έβαλα τα δύο εξωτερικά φίλτρα που έτρεχαν στο ενυδρείο πριν την αγορά και αφότου μέτρησα σωστές τιμές στο νερό, πριν κάτι μέρες πήρα και από την κυρία 5 φροντόζες..Τα ψάρια δυστυχώς ήταν στο προηγούμενο ενυδρείο πριν τα πάρω μαζί με αλλά είδη (αμερικάνικες κιχλίδες οσκαρ και γενικά τέρατα) και πιστεύω ότι έχουν περάσει ζόρι...

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες πρόχειρες ώστε να μπορέσετε να καταλάβετε και αν χρειάζεται επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες..Αφού τις τελευταίες μέρες η κάθε μια καβάτζωσε και από μία σπηλια, η διαμάχη για την εδαφική κυριαρχία συνεχίζει να υπάρχει και οι τσαμπουκάδες συνεχίζουν απτόητοι....Η κυρία που τις πήρα μου είπε για σίγουρα ένα αρσενικό και 4 θηλυκά αλλά λόγω του κυνηγιού που πέφτει, πιστεύω ότι ο αριθμός των αρσενικών μπορεί να είναι μεγαλύτερος.

Έχω διαβάσει και πολλά θέματα μέσα στο φόρουμ και γνωρίζω ότι ο διαχωρισμός των φύλων είναι δύσκολος σε αυτήν την ηλικία αλλά ζητάω την πιο έμπειρη ματιά σας μπας και βρω την σωστή σύνθεση και φτιάξω το χαρέμι που θέλω ( 1 αρσενικό- 4 θηλυκά ή έστω 2 αρσενικά- 3 θηλυκά)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες, αν έχω κάνει κάποιο λάθος που άνοιξα θέμα στο φόρουμ ενημερώστε με...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image0 (1).jpeg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  215,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image1.jpeg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  228,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image2.jpeg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  157,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image3.jpeg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  176,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image4.jpeg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  141,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image5.jpeg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  145,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,06085 seconds with 12 queries