Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-08-07, 17:41
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγή νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, και έχω οξυγονοτή νερού, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εκεί κάποιο πρόβλημα. Ο οξυγονοτής λειτουργεί όλη μέρα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ δυστυχώς, γιατί όπως προανέφερα σαν τελείως αρχάριος με το όλο θέμα, δεν γνώριζα την ύπαρξη πολλών παραγόντων. Το ενυδρείο μου πληροφοριακώς είναι 90 λίτρα, έχω τοποθετήσει ένα εσωτερικό φίλτρο για 100, και έχω και τον οξυγονοτή να λειτουργεί σε μόνιμη βάση. Έχω τοποθετήσει και μερικά διακοσμητικά μέσα και 2 πλαστικά φυτά (το ξέρω ότι τώρα θα με βρίσετε,αλλά δυστυχώς όντας φοιτητής δεν υπάρχει ακόμα "σάλιο" για παραπάνω έξοδα).
Φίλε καλως ήρθες στην παρέα.Οξυγονοτή όταν λές θα εννοείς αεραντλία,η οποία κάνει ελάχιστη δουλειά και είναι περισσότερο για ντεκόρ.Κατ'αρχάς κοίτα θερμοκρασία νερού(άν έχεις θερμόμετρο),ειδικά για χρυσόψαρα μήν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς τώρα το καλοκαίρι.Για καλύτερη οξυγόνωση βάλε την έξοδο του φίλτρου στην επιφάνεια και λίγο πιό ψηλά έτσι ώστε να γίνεται μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού και να οξυγονώνεται περισσότερο.Θα κάνει λίγο θόρυβο και σύ λίγο υπομονή.Όσο για τα πλαστικά φυτά εγώ θα σου πρότεινα να έβαζες αληθινά ή μήν έβαζες καθόλου,αλλά αυτό είναι στην κρίση του καθενός....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries