Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 07-06-12, 19:03
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το ενυδρειο τρεχει τοσο καιρο και επρεπε να ειναι ετοιμο.
Ή υπαρχει καποιος παρεμποδιστικος παραγοντας ή τα τεστ κανουν λαθος.
Δεν μπορουμε να λυσουμε απο μακρυα το γριφο, πρεπει να μελετησεις το παραπανω και να ανακαλυψεις την αιτια εμφανισης αμμωνιας.
Μάλιστα...
Τα τεστ είναι τα υγρά της ΑΡΙ. Και μιας και θεωρείται αξιόπιστο τεστ, βγάζω άλλο συμπέρασμα...
Οπότε πάμε στους παρεμποδιστικούς παράγοντες:

1) Ας εξετάσω πρώτα την 2η παράγραφο του άρθρου σου.
Την προπερασμένη Παρασκευή καθάρισα το φίλτρο.. Προχθές το άνοιξα πάλι για να βάλω τον άνθρακα. Και μιας και είχε γίνει της κακομοίρας από τα αιωρούμενα, είπα να βάλω και μια σκούπα μαζί με την αλλαγή του νερού ώστε να τραβήξω ότι έκατσε κάτω..
Αυτές εδώ λοιπόν οι ενέργειες μπορεί και να σημαίνουν μείωση των Nitrosomonas. Σωστά? Οπότε κι έχω ανεπάρκεια οξείδωσης της αμμωνίας...

2) Πάμε στην 4η παράγραφο. Στο οξυγόνο..
Όπως γνωρίζεις έχω το πρόβλημα με το οργανικό φιλμ από κάποια άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία. Κι όπως με συμβούλεψες κι εσύ, φταίει η ανατάραξη. Και η έλλειψη ανατάραξης συνεπάγεται σε έλλειψη οξυγόνωσης... και η έλλειψη οξυγόνωσης συνεπάγεται σε δυσκολία ανάπτυξης της βιολογίας. Οπότε είναι κι αυτό μια πιθανή αιτία αύξησης της αμμωνίας.
Για την ώρα υπάρχει μια καλή ανατάραξη (αν και υπάρχουν "νεκρά σημεία" όπως σου εξήγησα) την οποία συμπληρώνει η αεραντλία που δουλεύει 5-6 ώρες την μέρα...

3) Τέλος πάμε στην παράγραφο 9. Οργανικό φορτίο, τοξικές ουσίες και BOD...
Είπαμε πριν πως είχα κάποια οργανική ρύπανση και έλλειψη οξυγόνωσης. Κάτι μου λέει απ'όσα γράφεις πως είχα και αύξηση ετερότροφων μικροοργανισμών...! Να μία ακόμη αιτία μείωσης των αποικιών και αύξησης της αμμωνίας.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι στην αρχή εκεί που λες: "Επομένως για να γίνει νιτροποίηση πρέπει να μειωθεί σημαντικά το διαλυτό BOD ώστε να ελαχιστοποιηθεί ο ανταγωνισμός." .....Πως να διαλυθεί? Και γιατί να διαλυθεί? Οξυγόνο δεν θέλουμε?..
(Σ'αυτές τις 3 τελευταίες ερωτήσεις μου δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις αν είναι να ψαχτείς και να μακρυγορήσεις ώστε να το καταλάβω. Είναι πολύ εξειδικευμένη χημεία για μένα και θα σε κουράσω...)

Οπότε έχω πολλές αιτίες για να ανησυχώ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01593 seconds with 11 queries