Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-02-04, 18:56
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
αφου με αυτες τις συσκευες απαλευθερωνεται μονο οσο co2 χρειαζονται τα φυτα γιατι θα πρεπει να φοβαμαι μια δηλητηριαση?
Αν και δεν χρησιμοποίησα ποτέ τέτοια συσκευή, απ΄ότι ξέρω εσύ καθορίζεις τη ροή του co2 ανάλογα με: α. τα φυτά (και τα ψάρια) που έχεις και τις ανάγκες τους. β. Την ποιότητα του νερού σου (ΚΗ-pH) αφού η περιεκτικότητα του cο2 στο νερό επιρρεάζεται και εξαρτάται από αυτά. γ. Την ποσότητα του φωτός στο ενυδρείο. Όσο υπάρχει φως τα φυτά κάνουν τη γνωστή φωτοσύνθεση εκκλείωντας co2 και απελευθερώνοντας Ο2, δηλαδή όσο περισσότερο φως υπάρχει στο ενυδρείο χρειάζονται περισσότερο co2. Αν δεν υπολογιστεί καλά η ποσότητα του co2 που μπορεί να απορροφηθεί από τα φυτά και τα επίπεδα του στο νερό είναι αρκετά υψηλά αυτό δηλητηριάζει τα ψάρια.

Αν έκανα κάπου λάθος διορθώστε με

Παράθεση:
Εγω ειχα σκοπο να το αγορασω μονο και μονο για να κρατησω το διαχυτηρα και να βαλω μιγμα μαγιας-ζαχαρης μολις τελειωσει η μπουκαλιτσα του. Το εχει κανει κανεις αλλος αυτο? τι προβληματα αντιμετωπισε?
Καλή ερώτηση. Μπορεί να γίνει αυτό



Παράθεση:
Προσπαθω να μαθω παιδια,μην γελατε
Δεν νομίζω να γελά κανένας. Όλοι είμαστε εδώ για να μαθαίνουμε οτι δεν ξέρουμε και να λέμε αυτά που ξέρουμε για να τα μάθουν οι άλλοι που δεν τα ξέρουν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries