Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-07-17, 13:53
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή Μετακόμιση ενυδρείου ...

Δυστυχώς ήρθε η ώρα για μετακόμιση οπότε θα πρέπει να ξεστήσω τα ενυδρειάκια μου κ να τα κουβαλήσω στο καινούριο σπίτι 400χλμ μακριά.
Αυτό που σκέφτομαι είναι να κλαδέψω/ξεριζώσω όλα τα φυτά κ να τα βάλω σε ένα 5λιτρο διάφανο βαρελάκι μέχρι να έρθει η ώρα για το φύτεμα.
Να βάλω τα ψαράκια κ τις γαρίδες σε 10λιτρα διάφανα βαρελάκια κ να τα κρατήσω εκεί μέχρι να ετοιμάσω τα ενυδρεία τους.
Την ελαφρόπετρα από τα φίλτρα λέω να την βάλω σε διχτάκια κ να τα ρίξω στα βαρελάκια με τα ζωντανά. Τα φίλτρα θα μπούνε στα κουτιά με τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Στο καινούριο σπίτι θα γεμίσω μια λεκάνη με νερό κ θα βάλω τα φίλτρα να δουλεύουν κατευθείαν μόλις φτάσω. Για τροφή θα ρίξω αμμωνία.
Θα αφαιρέσω ξύλα πέτρες κλπ κ θα κατεβάσω την στάθμη όσο χαμηλότερα γίνεται. Λέω να σφηνώσω ένα κομμάτι φελιζόλ ή κάτι αντίστοιχο ώστε να μείνει ο βυθός στη θέση του κ έτσι να τα μεταφέρω. Θα προσπαθήσω να τα πάρω με το αμάξι εννοείται κ όχι με το φορτηγό.
Δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα προλάβω να τα στήσω στο καινούριο σπίτι κ πιθανότατα θα χρειαστεί να μείνουν μερικές μέρες στα βαρελάκια.

Τα ψαράκια έμειναν 2-3 μέρες στο 10λιτρο στην προηγούμενη μετακόμιση κ οι γαρίδες φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν πρόβλημα. Η βιολογία θα αντέξει όμως ?

Αυτό είναι το σχέδιο μου.
Όλες οι προτάσεις / υποδείξεις ευπρόσδεκτες
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01855 seconds with 11 queries