Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-11-11, 15:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Νεος στη θαλασσα ...ζητα τις γνωσεις σας

Μετα απο χρονια στο γλυκο νερο λεω να κανω ενα μικρο βηματακι στο θαλασσινο...

Στηθηκε ενα Record 800 οπου εβγαλα το καπακι το εκανα top off με ενα φωτιστικο Arcadia 60εκ Τ5 4x24 με 2 Marine White και 2 Marine blue 14000Κ.
Για να γινει αυτο επρεπε να καταφερω να καθησει πανω στο γυαλι με αλλο στηριγμα μιας και τα πλαινα στηριγματα του δεν φτανανε!! τεσπα θα δειτε στις φωτο οτι βρηκα μια καλη λυση.... θα λειτουργουν ανα 2 με τις 2 μπλε να ξεκινανε 2 ωρες πριν και να κλεινουν 2 ωρες μετα απο τις λευκες.
προς το παρων ειμαστε ακομα στις 5 ωρες ...οι λευκες !!!

Κυκλοφορια εχουν αναλαβει 2 Tunze 6045 ρυθμισμενοι στα χαμηλα τους
(Flow rate: 1,500 to about 4,500 l/h) και τρεχουν παραλληλα απο την μια πλευρα....

Φιλτρανση
μπηκαν γυρω στα 16 κιλα ΖΒ απο 3 διαφορετικους χομπιστες και αραγωνίτης 12 κιλα sugar size carib sea ....στο εσωτερικο φιλτρο 1000lt/h με ενα μπλε σφουγγαρι, ανθρακα και αντιφωσφορο

Skimmer Aqua Medic Miniflotor
Μια μεγαλη μπαλα Chaeto μεσα στο ενυδρειο σε καλτσα...

Μετρησεις χθες.. με 2 διαφορετικα τεστ (Sera & JBL)
Θερμοκρασία 26 C
1025 αλατοτητα
ph 8.2
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9
NO2 :0
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10

Μερικές φωτο...

















Το ενυδρειο φαινεται οτι εκλεισε εναν κυκλο μιας και η καφε αλγη εχει κανει την εμφανιση της σε 3-4 πετρες ... Πραμα συνηθες στα νεα ενυδρεια μεχρι να κανει τον κυκλο του και να ηρεμησει... αναρωτιεμαι αν η Chaeto θα βοηθησει?


Επειδη διαβασα για τα Κοπίποδα κοιταξα και δεν πρεπει να εχω ....θα επρεπε να εχω ? τι σημαινει που δεν εχω ή που δεν τα βλεπω ?


Απο συμπληρωματα εχω..
Seachem Reef Plus ως συμπληρωμα στη ποιοτητα του νερου... (εβαλα χθες)
Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str
Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12
Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH
Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement
Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer
AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH
Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Seachem Reef dip (Ιώδιο για κοραλια)

Μιας και η αμμωνια και τα N02 ειναι μη ανιχνευσημα και το NO3 επεσε .... ειπα να βαλω τα πρωτα ζωντανα... ενα ζευγαρι occealis...μια Acropora green blue μια Pavona green ενα sarkophiton και seriatopora green silver....

Τωρα εχω ενα θεμα και θελω την βοηθεια σας... το sarkophiton εχει μικρηνει σκουρηνει και εχει μαλακωσει πολυ σε σχεση με πως το πηρα.. και φοβαμαι οτι πεθαινει

υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το βοηθησω ?


οτι προτασεις ή πραγματα που πρεπει να προσεξω κατα την εισαγωγη οργανισμων στο ενυδρειο ή ενδεχομενως πραγματα που δεν εχω κανει και πρεπει...παρακαλω πειτε τα μου..

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02122 seconds with 11 queries