Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-02-14, 00:07
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Angry Καταπολεμηση γαριδων.....

Είχα σε ένα μου ενυδρειο 120 λιτρων γαρίδες neocaridina heteropoda green ή Caridina babaulti sp. green (το μαγαζι που τα πηρα ισχυριζεται το 2ο - εγω υποψιαζομαι πλεον το 1ο) και τις μετέφερα (πάνω απο 50+) σε ένα άλλο ενυδρειο .......
Στο παλαιο ενυδρειο αφου βγηκε ο θερμοστατης και έφυγαν ολα τα διακοσμητικα και φυτα (δεν ειχε ούτε ψαρια μεσα) άδειασα το νερο και έπλυνα καλα το φιλτρο (ειχε μεινει βεβαια στο υποστρωμα κάποια υγρασια αλλα μεχρι εκει- νερο δεν ειχε). Σήμερα του έβαλα νεα διακοσμητικα πετρες κτλ και το γέμισα νερο. Ως δια μαγειας μέχρι τώρα εχω δει 3-4 γαριδες να περιφέρονται.......
Επειδη στο ενυδρειο αυτο σχεδιαζω να βαλω άλλες γαριδες που δυστυχως υβριδιζουν με αυτες που έχω πρεπει όλες οι γαριδες να εξαφανιστουν 100%
Σκεφτομουν λοιπον μηπως (βγαζοντας τα φυτα) να ριξω 2-3 καπακια χλωρινη μεσα και το αφησω να δουλεψει μια μερα έτσι..... Επειτα να κάνω επανωτες αλλαγες νερου 99% με υπερδοσολογια αντιχλωριου......
Θα κανω δουλεια ? Θα ειναι το ενυδρειο βιωσιμο για νεα ζωντανα αφού ξαναμπολιασω το φιλτρο ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01407 seconds with 11 queries