Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 30-04-10, 17:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερει...το ξερει....αλλα θελει να μου κανει καζουρα γιατι εγω "δεν εχω γουστο"..κοινως....δε τα συμπαθησα καθολου (μιλαμε για φωτος ομως μιας και δε τα εχω δει ποτε μου απο κοντα).

Βασιλη...με εξυπνο στησιμο και πολλες πετρες.....ποσα demasoni θα εβαζες στα λιτρα αυτα?? το φυλο δε ξεχωριζει ευκολα..οποτε εγω αποκλειεται να το βρω...αν σκοτωσει τους αλλους αρσενικους το κυριαρχο...με ποσα θηλυκα μπορει να τα βγαλει περα ??

μηπως τα maingano ειναιλιγοτερο επιθετικα??

επισης μου αρεσουν πολυ και τα melanochromis auratus...αλλα και γιαυτα διαβαζω οτι ειναι πολυ επιθετικα ..ισως τα επιθετικοτερα mbuna
Αλέξανδρε, έχω πειραματιστεί αρκετά με το συγκεκριμένο ψάρι (στήσιμο πέτρας). Να προσπαθήσεις να μην βάλεις τεράστιους όγγους που θα πάρουν ολόκληρο το χώρο, αλλά λεπτές πέτρες, έξυπνα τοποθετημένες ώστε να δημιουργούν χαραμάδες. Εκεί είναι ο χώρος των θηλυκών demassoni. Τις περισσότερες φορές μάλιστα επιλέγουν να τοποθετούν το σώμα τους κάθετα. Αν τύχουν περισσότερα αρσενικά, εξαρτώνται όλα κατά πόσο τσαμπουκάδες ("κακοί χαρακτήρες") θα είναι και πόσο εύκολα θα υποταχθεί/αποφεύγει την σύγκρουση το άλλο αρσενικό. Εγώ τα έχω σε ΡΙΟ 300άρη και είμαι κατενθουσιασμένος με την συμπεριφορά τους, έστω και αν έχω 3 αρσενικά με καμία απώλεια ή επικίνδυνη κατάσταση για την ώρα. Έχω επιτύχει πολλές γέννες.

Προσωπικά έχω στήσει (ελαφρώς σκαλίσει) τις πέτρες μου όπως εδώ!
και εδώ! Δείτε την μεγαλοπρέπεια της φύσης....


Τί να σου πω? Όσοι με επισκέφτονται σπίτι δύσκολα πιστεύουν ότι πρόκειται για ψάρια γλυκού νερού. Το κυρίαρχο αρσενικό είναι το κάτι άλλο σε χρωματισμούς...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01858 seconds with 11 queries