Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 15-12-08, 13:25
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλοι μου το Σ/Κ αφιερώθηκε στο ενυδρείο.
Αφού έγινε ένα καλό καθάρισμα χωρίς απορρυπαντικά μόνο με νερό και σφουγγάρι,πέταξα την άμμο που είχε μέσα και ήταν βούρκος και έβαλα βότσαλα απο αυτά που είχα μέσα στην λιμνούλα.
Το ενυδρείο αυτό έχει διπλό πάτο με 3εκ κενό μεταξύ τους.Το επάνω κομμάτι του πάτου είναι όλο σχισμές για να πέφτουν μέσα τα υπολείματα τροφής και οι ακαθαρσίες.Το φίλτρο είναι συνδεμένο σε μία σωλήνα η οποία τραβάει νερό από το κενό αυτό έτσι φιλτράρει όλες τις βρωμιές.

Το γέμισα με νερό από την λίμνη και έβαλα το φίλτρο να δουλέυει σαν να φιλτράριζε το νερό της λίμνης.

Έβαλα μέσα τα δικά μου ψαράκια αμέσως γιατί το νερό είχα την ίδια θερμοκρασία με αυτήν που ήταν στην λίμνη και δεν είχαν πρόβλημα.

Στο φελιζολένιο κουτί που ήταν τα μεγάλα και ταλαιπωρημένα χρυσόψαρα έριχνα λίγο λίγο νερό από την λίμνη ούτως ώστε να κάνει υπερχύλιση και σε διάστημα μισής ώρας είχε αλλάξει όλο το νερό και τα ψάρια ήταν σε νερό που είχε την ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου.

Ο φόβος μου ήταν μήπως τα μεγάλα χρυσόψαρα ταλαιπωρημένα και πεινασμένα καθώς ήταν έκαναν επίθεση στα μικρά μου...
Έτσι έβαλα με την απόχη το πρώτο και αφού είδα ότι δεν είχε καμία επιθετική συμπεριφορά, αντίθετα τα μικρά πήγαιναν κοντά του και το επεξεργαζόντουσταν, έβαλα και τα υπόλοιπα.

Τα μεγάλα χρυσόψαρα είναι όπως βλέπετε στην φωτο ασημένιο χρώμα. Αυτό ήταν το χρώμα τους άραγε από την αρχή ή μεγαλώνοντας τα χρυσόψαρα αλλάζουν χρώμα και γίνονται έτσι?

Νομίζω ότι ξετρελάθηκαν γιατί άρχισαν να κολυμπάνε δεξιά κι αριστερά μην εκμεταλευόμενα την άνεση του καινούργιου τους σπιτιού.

Το νερό είναι λίγο θολό αλλά σιγά σιγά το φίλτρο αρχίζει και το καθαρίζει. Το επόμενο Σ/Κ θα κάνω και μία αλλάγή στο 1/3 του νερού νομίζω ότι θα βοηθήσει.

Υ.Γ. Όταν άδεισα την λιμνούλα είδα στον πάτο κάτι μικρά μαύρα να κουνιόνται.
Με ένα κουτάλι μάζεψα μερικά σε μία λεκάνη με νερό.
Βατράχια δεν είναι γιατί τους γυρίνους τους ξέρω. Η γυναίκα μου λέει ότι ίσως είναι ψαράκια αλλά ενώ κολυμπάνε σαν ψαράκια έχουν περίεργη μορφή περισσότερο μοιάζουν με μικροσκοπικές γαρίδες!!!
Μήπως είχα καμιά γέννα στην λίμνη και αυτά είναι ψαράκια?
Ξέρει κανείς που μπορώ να δώ φωτογραφίες από νεογένητα χρυσόψαρα για να συγκρίνω?

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την φλυαρία μου αλλά είμαι χαρούμενος με την εξέλιξη...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Παραθέτω και φωτογραφίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish1.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  41,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish2.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish3.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  40,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish4.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish5.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  40,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01824 seconds with 12 queries