Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-11-15, 21:35
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ (αντε να σας δω)

Παδια καλησπερα,πριν λιγο καιρο ειχα κανει ενα thread σχετικα με το υποστρωμα που μπορουσα να εχω στο ενυδρειο μου.Για να παρω λοιπον τα πραγματα απο την αρχη,διαθετω ενα 60 λιτρο ενυδρειο με φυτα οπως ανουμπια,microsorum pteropus,κερατοφυλλο καθως και alternanthera reineckii.Επειδη λοιπον το υποστρωμα που διαθετω ειναι ψιλο χαλικακι στο χρωμα της αμμου σκεφτηκα εαν μπορουσα να βαλω για υποστρωμα το κοινο σε ολους χωμα που βαζουμε στις γλαστρες για να ενισχυθουν τα θρεπτικα συστατικα.Στο τοτε θεμα που ειχα ανοιξει ακουστηκαν ενδιαφερουσες προτασεις με την πιο κοινη να ειναι η τυρφη καλα πλυμενη και "ψησιμο" στο φουρνο στους 180 βαθμους.Αυτο επραξα λοιπον, "εστησα' απο την αρχη το ενυδρειο βαζοντας σαν πρωτο υποστρωμα την τυρφη πλυμμενη και ψημμενη και απο πανω την ψιλη αμμο με το νερο που ηδη ειχε αφαιρεθει.Το θεμα μου ειναι πως εδω και δυο μερες τονερο ειναι καφε και θολο και κανω συνεχεια αλλαγες με την ελπιδα οτι μπορει να φυγει αν και μπορω να πω οτι εχει ενα γουστο αφου τροπον τινα προσμοιωνεται το εξωτερικο περιβαλλον.Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες θα ελεγα οι ιδιες πλην της σκληροτητας που εχει πεσει λιγο.Δυο ερωτησεις :1) Γνωριζει κανενας εαν θα φυγει αυτη η θολουρα με συχνες αλλαγες και 2)εφοσον οι μετρησεις ειναι καλες υπαρχει καποια περιπτωση να κινδυνευουν τα ψαρια;;
Σας ευχαριστω πολυ
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,24875 seconds with 11 queries