Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-03-12, 22:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή Βαρέλι με τύρφη

Καλησπερα παιδια,

Στην προσπαθεια μου να κανω καλυτερες τις συνθηκες για τα ψαρακια μου, μιας και θελουν μαλακο νερο, αποφασισα να κανω επιτελους το βημα και να προετοιμαζω το νερο με τυρφη, ωστε να πεσει το ph (περιπου 7.8 αυτη τη στιγμη).
Το ξερω οτι ειναι χιλιοειπωμενο το θεμα της τυρφης, αλλα κανα-δυο λεπτομερεις δεν μου λυθηκαν και ειπα να σιγουρευτω.

Το ενα ενυδρειο μου ειναι 60λιτρων και το αλλο (μολις στρωμενο), ειναι 22λιτρων. Το βαρελι προετοιμασιας μου ειναι 35 λιτρων, οποτε μου φτανει για την εβδομαδιαια αλλαγη και των δυο ενυδρειων.Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να βαλω πλεον στο βαρελι προετοιμασιας ενα φιλτρο γεματο τυρφη, ωστε να γινονται με αυτο το νερο οι αλλαγες. Και φυσικα μου γεννηθηκαν καποιες αποριες:

1. Επειδη προτιμω να εχω υψηλο αλλα σταθερο ph, παρα αυξομειωσεις, θα ηταν καλο να βαζω καθε εβδομαδα μια σταθερη ποσοτητα τυρφης στο φιλτρο και με την αλλαγη να την πεταω και να βαζω νεα, ωστε να γνωριζω οτι θα εχει ακριβως την ιδια αποδοση? Τηρωντας, βεβαια, σωστα και με ακριβεια τις ρουτινες μου, θα αποδιδει ετσι σταθερο ph ή παλι θα παιζει η αποδοση, οπως αν την αφηνω 10-20 ημερες?
2. Ποσο μεγαλο φιλτρο χρειαζομαι, μιας και το μονο που θα εχει μεσα θα ειναι τυρφη? Ενα απλο φθηνο για 20αρι ενυδρειο, θα ειναι ενταξει?
3. Αν προετοιμαζω το νερο σε βαρελι, θα βγαζει χρωμα στο νερο? Την τυρφη θα την βαζω σε καλτσα βεβαια, αλλα δεν θα ηθελα να εχω blackwater, μου αρεσει το καθαρο νερο.

Εννοειται οτι θα γινουν πολυ σταδιακα οι αλλαγες των παραμετρων στα ενυδρεια, με μιξη λιγου νερου απο το βαρελι με την τυρφη και του νερου βρυσης που ηδη φτιαχω, μεχρι να φτασω στα επιθυμητα επιπεδα και καποια στιγμη να γινονται οι αλλαγες μονο με νερο περασμενο απο τυρφη.

Ευχαριστω προκαταβολικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries