Θέμα: αλγες
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-10-09, 11:04
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φυτα σου ειναι ολα σε αρτια κατασταση?? τιποτα κιτρινιλες?? τρυπουλες στα φυλα??
ρωταω γιατι η φωτο ειναι μακρινη και δε μπορουμενα δουμε...το ενυδρειο σου με 1βατ/λιτρο περιπου και αρκετο διοξειδιο το εχεις σπινταρει...και καλα κανεις! αλλα με γενικο λιπασμα μου κανει εντυπωση που δεν εχει δημιουργηθει καποια ελλειψη..(γιατι οι αναλογιες των στοιχειων ειναι φιξ) σε τετοιο ενυδρειο το γενικο ηταν αυτο που χρησιμοποιουσα λιγοτερο...και περισσοτερο εριχνα μεμονωμενα Ν, Ρ, Κ, trace και Fe μετα απο μετρησεις στην αρχη και εμπειρικα αργοτερα...
θαμπορουσαν να υπαρχουν τα 2 παρακατω σεναρια....
1. να εχεις ελλειψη σε καποια στοιχεια (θα το δεις στα φυτα σου αυτο) οποτε τα φυτα καπου "φρεναρουν" και αυτο δινει τοπο στις αλγες..
2.αν δεν εχεις καποια ελλειψη τοτε προφανως προσθετεις πολυ γενικο λιπασμα (οποτε καλυπτεις τα απαιτουμενα στιοχεια) αλλα ειναι και πιθανο να εχεις περισσεια σε καποια στοιχεια που ενδεχομενως δημιουργουν αλγες...
σε υψηλων απαιτησεων ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις ισορροπια στη λιπανση με γενικα λπασματα χωρις να μπορεις να ριξεις μεμονωμενα το ενα η το αλλο στοιχειο...
οποτε πες μας και για την κατασταση των φυτων σου..

αε μη ξεχναμε ομως και το γεγονος οτι τωρα ισορροπει το ενυδρειο σου (μας λες πριν μια βδομαδα εστησες το φωτισμο) οποτε εν μερει ειναι αναμενομενα αυτα που συμβαινουν..
για το αν εχεις κυανοβακτηριο ανεβασε φωτο την "πρασινη βλεννα"...
φιλε πανο το μονο φυτο που φαινεται να εχει προβλημα ειναι το alternathera reinecki το οποιο εχει τρυπες στα φυλλα του αλλα μαλλον ειναι απο τα σαλιγκαρακια.ολα τα αλλα ειναι υγιεστατα.φαγητο μου πεφτει λιγο παραπανω.λεω να κοψω τελειως τα λιπασματα για καμια εβδομαδα και να κανω μια καλη αλλαγη νερου.θα μετρησω και τα φωσφορικα σημερα σε εναν φιλο μου γιατι δεν εχω τεστ.θα βγαλω και μια φωτο την βλεννα για να μου πειτε και εσεις τι ειναι.εχετε να μου προτεινετε κατι για να μου μειωθουν λιγο τωρα.να κανω αλλαγη μονο με νερο βρυσης?η μονο με οσμωση και να προσθεσω trace;το κυανοβακτηριο πως καταστρεφεται?
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries