Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-10-08, 20:12
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο υπό κατασκευή - Ζητούνται ιδέες & συμβουλές

Αγαπητοί συν-forum-ίτες και συνχομπίστες :

(Κατ' αρχή σαν νέο μέλος του forum παρακαλώ τους moderators αν κρίνουν σκόπιμο να μεταφέρουν το παρών κατά κρίση τους)

Επιτρέψτε μου να συστηθώ κατ' αρχήν, με λένε Χρήστο και κατοικώ στο Γαλάτσι - Αθήνα. Με τα ενυδρεία άρχισα να ασχολούμαι από το 1988 πλήν όμως δεν έχω ούτε πείρα ούτε και έχω ασχοληθεί εντατικά με το χόμπυ αν και μου αρέσει τρομερά. Ξεκίνησα λοιπόν το 88 με ένα μικρό 30 lt και απ' ότι καταλαβαίνετε είμαι υπεύθυνος για το θάνατο σε πολλά φουκαριάρικα ψαράκια που προκλήθηκε από την ασχετοσύνη μου. Ακολούθως απογοητευμένος το 91 τα παράτησα και πέταξα ότι είχα. Αλλά κάτι με έτρωγε και έτσι το 2002 αποφάσισα και έστησα ένα 120 Χ 50 Χ 70 που έχω ακόμη. Φυσικά όμως σωστές συμβουλές πουθενά, λόγω εργασίας χρόνος λίγος για να ασχοληθώ οπότε ναι μεν πήγα καλύτερα αλλά και πάλι ..... Πρίν μερικές μέρες τυχαία ψάχνοντας έπεσα πάνω στο site, έκανα εγγραφή και νά μαι και μένα εδώ.
Σ' αυτό το σημείο θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum για την προθυμία τους και τις συμβουλές τους.
Εντυπωσιάστηκα από το θέμα που έχει δημοσιεύσει ο Kostas G. (moderator) για την κατασκευή του 2μετρου ενυδρείου του Orinoco river tankκαθώς και την προθυμία του ίδιου αλλά και άλλων να απαντήσουν σε διάφορα που ρώτησα και τους ευχαριστώ ιδιαίτερα. Συνέχισα διαβάζοντας διάφορα τοσο στο site όσο και σε παραπομπές που διάφοροι είχαν. Πιστεύω ότι ξεστραβώθηκα λίγο αλλά γνωρίζω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια και όποιος θέλει να με διορθώσει σε κάτι είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτος.
Σήμερα ακολουθώ την συμβουλή ενός μέλους και ανοίγω το παρών θέμα. Για την συνέχεια της ιστορίας παρακάτω βάζω την ιστορία


Από παλιό μου μύνημα :

Ο χώρος που έχω προβλέψει είναι 260 καθαρό μήκος, 90 καθαρό βάθος, και 120 μικτό ύψος με αφαιρούμενο όλο το πάνω μέρος (υπολογίζω 20cm max) που θα είναι τα φωτιστικά του. Οπότε 1 φορά το χρόνο ή έστω το 6μηνο θα βγαίνει το πάνω καπάκι στο μπαλκόνι και αναγκαστικά όπως είπες μάσκα και βατραχοπέδιλα !!! (αν κάνω την φορά, ετήσια ή ανά εξάμηνο, αλλαγή 50% θα έχω στάθμη νερού 60 + 80 το ύψος της σταθερής βάσης = 140) Αναγκαστικά λοιπόν θα πρέπει να μπώ μέσα, αλλά και χαμηλότερο να το είχα σκεφτεί τη μάσκα και τα βατραχοπέδιλα πάλι δεν τα γλύτωνα λόγω των 90cm βάθους. Πιστεύω λοιπόν ότι για αυτό που θέλω να φτιάξω αξίζει να αφιερώνω καποιο χρόνο 1 ή 2 φορές τον χρόνο. Άλλωστε και στο τωρινό μου 120 Χ 50 Χ 70 τώρα με δυσκολία τα καταφέρνω να καθαρίσω τον βυθό 2 φορές τον χρόνο. Πιστεύω ότι λίγος υδρώτας παραπάνω αξίζει !!!
Πάντως η υπόσχεσή μου για όταν ξεκινήσω ισχύει.


Απάντηση από Kostas G. :

Στις διαστάσεις όμως που λες,και δεδομένων των μη ανθηρών οικονομικών,θα μπορούσες να πας είτε σε ξύλινο ενυσχυμμένο εξωτερικά με γερό ξύλινο σκελετό,είτε και σε χτιστό...Και τα δυο θα σου έβγαινάν πολύ φθηνότερα και ιδιαίτερα το χτιστό,θα μπορούσες να το είχες φτιάξει όταν έφτιαχνες το σπίτι... Μετά θα έμπαιναν απλά τα τζάμια ή τα plexiglass για να βλέπεις και έτοιμο!!!(σχεδόν...θέλει και φίλτρα αλλά πιο ενυδρείο δεν θέλει;)
Το ύψος δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα,απλά θέλει μάσκα,αναπνευστήρα και καλή σκάλα/μέρος στήρηξης...Η οπτική απόλαυση του 1,20μ. ύψους σε αποζημιώνει
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!Μακάρι να βγούν αληθινές!!!!


Αλλη μά απάντηση :

Για την επισύναψη αρχείων,πατάς το κουμπί ''Διαχείρηση συνημμένων αρχείων'' που υπάρχει όταν γράφεις μια απάντηση...Σου ανοίγει παραθυράκι και σου λέει ''Upload File from your Computer'' και ''Upload File from a URL''...Προφανώς χρησιμοποιείς την πρώτη στήλη καθώς αν η φωτό σου έχει url,απλά το γράφεις στην απαντησή σου Πατάς λοιπόν Browse και βρίσκεις την φωτό στο δίσκο σου και την επιλέγεις...Ανέβασμα και ωπ...ανέβηκε! Ο μόνος λόγος να μην στην ανεβάζει είναι να είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπόμενο μέγεθος ή τύπος αρχείου που δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του forum...Αν κάτι από αυτά συμβαίνει,στείλε pm...

Όπως είπε και ο steady,καλύτερα άνοιξε ξεχωριστό θέμα για το ενυδρείο σου ωστε όλες οι πληροφορίες κατασκευής του στο μέλλον να είναι μαζεμμένες σε ένα θέμα και να το απολαμβάνει ο αναγνώστης όπως θα απολαύσεις τα θέματα στο MFK

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...



Κλείνω εδώ την μέχρι σήμερα ιστορία και θα συνεχίσω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02077 seconds with 11 queries