Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #114  
Παλιά 01-11-16, 17:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά,
Το ενυδρείο έχει υπερχείλιση, και ότι παραπάνω νερό υπάρχει , φεύγει και πάει στην ανακύκλωση για τα φυτά.
Έτσι όταν έρθει η ώρα,
ανοίγει η ηλεκτροβάνα και πέφτει το νερό στο ενυδρείο,
ταυτόχρονα κλείνουν οι αντλίες για να μην ανακατεύουν το νερό,
το παραπάνω νερό φεύγει από την υπερχείλιση,
δηλαδή ταυτόχρονα γίνεται η είσοδος και η έξοδος του νερού,
η είσοδος του νερού είναι στη δεξιά πλαϊνή πλευρά του ενυδρείου, και η έξοδος στην αντίθετη,
συγκεκριμένα το φρέσκο νερό πέφτει επάνω στον θερμαντήρα του ενυδρείου μέσα στο φίλτρο, που είναι πριν τον αισθητήρα του ενυδρείου,
που το φρέσκο νερό μόλις φτάσει στον αισθητήρα του ενυδρείου, ενεργοποιείτε ο STC του ενυδρείου και ανάλογα ανάβει τον θερμαντήρα του ενυδρείου,
το φρέσκο νερό περνάει από αυτό το κουτί που έχει μέσα τον βραστήρα και ζεσταίνεται.
Η θερμοκρασία τώρα,
ο αισθητήρας είναι μερικά εκατοστά από την έξοδο του κουτιού, μέσα στο ρακορ μετά τη γωνιά,
εκεί που φαίνεται η άσπρη μονωτική ταινία
(κάτω από τη μονωτική έχω βάλει ενυδρειακή σιλικόνη που κλείνει τη τρύπα που έβαλα τον αισθητήρα, και η μονωτική ταινία κρατάει τη σιλικόνη να μη τη διώξει η πίεση του νερού)



όταν φτάσει το ζεστό νερό εκεί, ενεργοποιείται ο αισθητήρας και ανάλογα κάνει ο STC του βραστήρα (έχω 2 STC δηλαδή, έναν για το ενυδρείο και έναν για τον βραστήρα),
έτσι όταν το νερό με θερμοκρασία 17 φτάσει στον αισθητήρα, το νερό που είναι ήδη μέσα στο κουτί συνεχίζει να ζεσταίνεται, υπάρχει μια μικρή χρονική καθυστέρηση δηλαδή,
ταυτόχρονα όμως η αντίσταση, σαν μέταλλο κρατάει κάποια θερμοκρασία,
άρα για λίγα δευτερόλεπτα συνεχίζει να ζεσταίνει, και σταδιακά κρυώνει,
για αυτό βλέπουμε πως ενώ ο βραστήρας σβήνει , η θερμοκρασία ανεβαίνει για λίγο και πέφτει σταδιακά.
Για αυτό ρυθμίζω τον STC 1 βαθμό πιο χαμηλά από του ενυδρείου , που στο τέλος αυτή η διαφορά γίνεται λιγότερο από 1 βαθμό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries