Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-10-15, 09:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Πρόβλημα με BBA άλγη..

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:55 καθαρα
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: 9 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: Flourite
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 1x pl 24 watt cool white 4500k
Φωτοπεριοδος: 8.5 ωρες
Παροχη CO2: diy τον τελευταιο μηνα
Χρηση excel: ναι 5 ml/ εβδομαδα
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:flourish γενικο 1,5 μλ, 7 μλ καλιο, (6 μλ trace τον τελευταιο μηνα)
Ταμπλετες λιπανσης:----
Προγραμμα λιπανσης: εβδομαδιαιο μισο-μισο
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): καθε εβδομαδα-9 μερες 30%
Θερμοκρασια:26 με κοντρολερ
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:25
ΡΟ4:---
Fe:---
ΡΗ:7,5
KH:11
GH:---
Φιλτρανση:εξ. φιλτρο 1000λτ/ωρα
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):γκαπυ 15 μεγαλα + γονος+ 1 χαρεμι πλατυ + 15 clea helena
Ειδη φυτων: h. polysperma, stargrass,micr.micranthemoides,lim.sessiliflora, bacopa monieri, anubia nana, staurogyne repens, limn.aromatica
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6
Περιγραφη αλγης: bba
Ποτε εμφανιστηκε:εδω και 3 μηνες..
Αλλα σχολια:
Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας δεν νομιζω να κανω λαθος ως προς το ειδος της αλγης φαινεται κ στις φωτο παρακατω.Να προσθεσω πως εμφανιστηκε αρχες καλοκαιριου ελαχιστη ομως στο χαλικι την αφαιρουσα μηχανικα δεν εδωσα πολυ σημασια,προχωρησε μπροστα η marsilea που ειχα μαυρισε τελειως αναγκαστικα και την εβγαλα και γινεται το ιδιο σε μαγαλυτερη κλιμακα τωρα τον τελευταιο μηνα.Η λαμπα αλαχτηκε προσφατα και το παραδοξο ειναι πως τα φυτα πανε σφαιρα εχω πολυ καλη αναπτυξη, παρ ολα αυτα η αλγη προχωραει ακαθεκτη ειδικα μπροστα η staurogyne κοντευει να γεμισει αλλα ολα τα φυτα εχουν θεμα...Καλα η anubia ειχε μαυρισει ολη την εβγαλα κ την καθαρισα με χλωρινη..
Οσον αφορα το diy co2 με diffuser που εχω δεν ειναι απολυτα σταθερο γιατι το ανοιγοκλεινω χειροκινητα καθε μερα.
Τα φυτα μου ξυπνησαν τον τελευταιο μηνα το καλοκαιρι ετσι κι ετσι, η αναπληρωση γινοταν απο νερο βρυσης αν αυτο εχει σημασια.
Οταν καθαριζω το τζαμι κλεινω το φιλτρο αλλα μοιραια η αλγη σκορπιζεται λιγο στο ενυδρειο και πως αλλιως να γινει..
Το φιλτρο καθαριστηκε προσφατα εχω πολυ καλη ροη ισως παραπανω απ οτι πρεπει, ενω καθε 2 βδομαδες κανω σκουπα βυθου χωρις να βγαζει βρωμια..
Τα νιτρικα πριν την αλλαγη νερου 20-25..
Τα δικα μου συμπερασματα απο οτι εχω διαβασει εδω αλλα και σε φορουμ εξωτερικου και σε σχεση με το ενυδρειο μου: Πρωτον υψηλα οργανικα λογω μεγαλης ιχθυοφορτισης το καλοκαιρι απ τις αναπαραγωγες ενω επιστρεφοντας απ τις διακοπες βρηκα ψαρακι ψοφιο (το οποιο ειχε μεινει το μισο) και δευτερον χαμηλα επιπεδα co2..
τωρα μου λετε τι κανω;Πολλοι προτεινουν 2πλη δοση excel για 10 μερες καθημερινα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01106.jpg
Εμφανίσεις:  560
Μέγεθος:  77,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01107.jpg
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  95,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01108.jpg
Εμφανίσεις:  527
Μέγεθος:  83,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01110.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  83,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01111.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  88,7 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01929 seconds with 12 queries