Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-02-11, 23:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Είμαι κάτοχος ενός 90λιτρου της aquatlantis..

Δεν έχω φυτέψει ακόμα αλλά προσανατολίζομαι σε κερατόφυλλο και ανούμπιες.

Το ενυδρείο έχει εσωτερικό φίλτρο biobox 2 απο το οποίο κράτησα μόνο υαλοβάμβακα και σφουγγάρι πετονιάς (έβγαλα άνθρακα και πέρλα που είχε) και τοποθέτησα πέρλα και μακαρόνι της eheim. Το στρώσιμο έγινε με τροφή για άυξηση αμμωνίας και βακτήρια της wave για τρεις εβδομάδες.

Όταν η πρώτη εξάδα green neon tetra μπήκε είχα 0 αμμωνία, μη ανιχνέυσιμα νιτρώδη (ΝΟ2) και γύρω στα 10 mg/l νιτρικά.
pH 6.8
GH γύρω στους 7 βαθμούς
KH 10 βαθμούς
και χλώριο μηδέν
θερμοκρασία διατηρώ μεταξύ 25 και 26 βαθμών κελσίου.

σταδιακά και σε χρόνο ενάμιση μήνα το ενυδρείο φιλοξενεί πλέον:
11 green neon tetra
6 rummy nose tetra
2 yoyo (pakistani) loach
2 pretty tetra (hemmigrammus pulcher)
2 albino cory aeneus
1 albino cory peleatus
και 1 albino pleco που δεν εχω αναγνωρισει ακομα (αγοραστηκε ως μικροσωμος)

θα ηθελα μια εκτιμηση για το αν τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα μου αν ειναι ευκολο καθως σκεφτομαι να διωξω τα δυο pulcher τα οποια δεν ηταν στο προγραμμα να αγοραστουν (προεκυψαν ως δωρο του πετσοπα). επισης σκεφτομουν αν χωραει να βαλω δυο γλυφτες οττο.

πριν δεκαπεντε μερες το ενυδρειο ανεβασε νιτρικα και νιτρωδη πιθανως λογω υπερταισματος και εχω ξεκινησει διαδικασια με αλλαγη του 30-40% νερου καθε εβδομαδα ταυτοχρονα με χρηση tetra safe start για ενισχυση των βακτηριων και μειωση των νιτρωδων.

υπαρχει κατι αλλο που πρεπει η μπορω να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;
η συμπεριφορα και ο χρωματισμος των ψαριων μου δεν εχει αλλαξει μετα την εμφανιση του ΝΟ2 αλλα θα ηθελα να διορθωσω τις συνθηκες οσο πιο συντομα γινεται.
Επελεξες για φυτεμα φυτα που δεν φυτευονται
Μπορεις μεν και να τα φυτεψεις, αρκει να αφησεις στην ανουμπια το ριζωμα εκτος βυθου, και στο κερατοφυλλο να κοβεις το βυθισμενο μερος και να το πετας αφου θα χαλαει εντος βυθου, ξαναφυτευοντας το φρεσκο μερος της ακρης του.
Την ανουμπια τη δενουμε σε πετρες ή ξυλα και το κερατοφυλλο ελευθερο στην επιφανεια ή πιασμενο σε καμια βεντουζα.

Το μακαρονι της eheim δεν ειναι βιολογικο υλικο. (μηχανικο μακαρονι)
Της Sera ειναι.
Αν θελεις βιολογικο eheim παρε substrat pro.
Οι περλες ποιο υλικο ειναι?
Ενυδρειακο βαμβακι θελει ελαχιστο, οπως και biofibres (ίνες), μη χαλας πολυ χωρο για αυτα.

Αφου ειδες ανοδο τοξικων σημαινει οτι δεν φτανει βασικα η βιολογια στο φιλτρο. Αν εφτανε θα ειχες προβλημα μονο με ανοδο νιτρικων.
Το αν θα αυξησεις τη βιολογια του φιλτρου για να κρατησεις τα ψαρια, ειναι ασχετο με το αν εχεις σωστη συνθεση και αρκετο χωρο στο ενυδρειο για τα συγκεκριμενα ψαρια.
Θα μπορουσες δλδ να εχεις το ιδιο προβλημα και σε μεγαλυτερο ενυδρειο αν ειχες το ιδιο φιλτραρισμα.
Απο εκει και μετα και φου αναβαθμισεις τη βιολογικη φιλτρανση, μια διορθωση η συνθεση την θελει.
πχ Τα πλατυ θελουν αλλο νερο (πιο σκληρο), τα yoyo μεγαλυτερη ομαδα (4-5 μινιμουμ), τα hemigrammus pulcher το ιδιο (7-8 μινιμουμ) και τα rummy nose, το ιδιο και τα aeneus και peleatus.
Φτιαξε μια ή δυο ομαδες ιδιου ειδους κοπαδοψαρων και ενα ειδος cory στο βυθο, σε σωστους αριθμους. Ασε και τα yoyo (αν και γινονται μεγαλουτσικα - 15εκ) σε σωστο αριθμο ομως.

Το sefe start ασκοπα το εβαλες. Η βιολογια που υπαρχει ηδη θα μπορουσε να πολλαπλασιαστει πολυ πιο γρηγορα (αν υπηρχε ο χωρος να κατοικησει στα υλικα) απο οτι τα βακτηρια εμποριου.
Για την αντιμετωπιση αμμωνιας-νιτρωδων θα βοηθουσαν περισσοτερο, αλλαγες νερου, μια αεραντλια (αφου στην αναπνοη χτυπανε τα νιτρωδη), και χρηση seachem prime (που δεσμευει αμμωνια νιτρωδη σε μεγαλυτερη δοσολογια) μεχρι να μειωθουν απο την ενισχυση του φιλτραρισματος με φυσικο τροπο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01975 seconds with 11 queries