Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-08-18, 21:34
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απώλεια indian glass fish

Καλησπέρα,

Είχα απώλεια 3 ψαριών, συγκεκριμένα τα indian glass fish. Πεθάναν όλα μαζί τα είχα σχεδόν 6 μήνες, κάπου είχα διαβάσει λόγω βαψίματος δεν αντέχουν παραπάνω, αλλά δεν νομίζω να έφταιξε αυτό.

Είχα φύγει διακοπές και την μέρα που γύρισα το ίδιο βράδυ τα έχασα, βέβαια τα είδα την άλλη μέρα το πρωί.

Μετρήσεις δεν είχα κάνει καθώς γύρισα αργά και πήγα γρήγορα για ύπνο , αυτό που παρατήρησα ήταν ότι είχαν "γρήγορες αναπνοές" και λόγω αυτού χαμήλωσα την παροχή του C02 και συμπλήρωσα περίπου 8% απιονισμένο νερό για την εξάτμιση που είχα.

Το πρωί που τα βρήκα έκανα μετρήσεις και λογικά ήταν αυξημένες λόγω των θανάτων

Nh3 = 0
N02 = 2
N03 =20
Kh=5
Ph = 6.6
Θερμοκρασία = 26

Επίσης τα υπόλοιπα ψαράκια το πρωί είχαν αυξημένο ρυθμό αναπνοής και κάποιες φορές ανέβαιναν στην επιφάνεια.

Να σημειώσω ότι το βράδυ δεν κλείνω το c02.

Το επόμενο βράδυ της απώλειας έκλεισα το c02 και το πρωί πάλι είδα κάποια έστω ελάχιστη δυσκολία στα ψαράκια, (χωρίς ωστοσο να ανεβαίνουν στην επιφάνεια) παρλολο που είχα κανονική ανατάραξη, μετά από λίγη ώρα χρήσης της αεραντλίας συνήλθαν.

Αυτό με μπέρδεψε, μπορεί τα φυτά να αποβάλουν τόσο c02 κατα την διάρκεια της νύχτας που να δημιουργεί πρόβλημα?

3ο πρωί σήμερα φαίνεται ότι όλα είναι οκ και οι μετρήσεις μηδενικές.

Τέλος να πώ ότι λογω απουσίας δεν έβαλα κάποιο ζουμί μέσα.

Περιμένω να μου έρθει ένας μικρός κυκλοφορητής με σκοπό να τα ρυθμίσω με τέτοιο τρόπο ώστε να έχω καλύερη κυκλοφορία αλλά και καλύτερη οξυγόνωση.

Σχετικά μετα νεκρά ψάρια, το ένα ήταν στον πάτο, το άλλο στην μέση και το άλλο στην επιφάνεια , όλα ειχαν ανοικτό στόμα και η διαφάνεια που τα χαρακτηρίζει σαν είδος είχε χαθεί και φαινόντουσαν σαν άσπρα.

Αυτά τα λυπηρά, δυστυχώς δεν έδωσα την απαιτούμενη προσοχή το βράδυ αλλά ευτυχώς που δεν έγινε μια μέρα πριν γιατί θα έχανα και τα υπόλοιπα.

Παρουσίαση του ενυδρείου έχω κάνει εδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries