Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 07-02-03, 11:00
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παρακολουθώντας προσεκτικά τις τελευταίες εβδομάδες το post έχω να συμπληρώσω τα εξής:‘

Έχω ένα μεγάλο guppy (XL) θηλυκό το οποίο έδειχνε τα κόκκινα παράσιτα να εξέχουν από τον πρωκτό για μερικά mm εδώ και πολύ καιρό. Δεν είχε πάει το μυαλό μου μέχρι που διάβασα το post.
Levamisole όντως περιέχει το Stozzon-L που μπορείς να το προμηθευτείς από τα φαρμακεία (αν δεν το έχουν το φέρνουν την επόμενη μέρα). Είναι μεγάλα χάπια με 300mg ενεργείς ουσίας και χρησιμοποιείται για τα πρόβατα κλπ..

Απομόνωσα το guppy στο μικρό ενυδρείο (10λτ) και έσπασα περίπου το 1/6 από το χάπι με στόχο να πετύχω 5mg/lt. To χάπι το έλιωσα και το έριξα το μικρό ενυδρείο. Την επόμενη μέρα το ψαράκι ήταν ΟΚ αλλά και τα παράσιτα επίσης.

Εδώ έκανα κάτι που δεν θα έπρεπε καθώς το είχα διαβάσει κιόλας : αφαίρεσα με τσιμπιδάκι το παράσιτο (1 από τα 2-3 που φαίνονταν). Post mortem: 1+ cm μήκος, τα μπροστινά 2-3μμ είναι πιο λεπτά από το υπόλοιπο και μάλλον είναι το τμήμα που βυθίζεται μέσα στα εντόσθια (γιαϊκ). Μετά από αυτό το ψαράκι ζει μεν αλλά σε άσχημη κατάσταση.

Έκανα αλλαγή νερού και έριξα λίγο μεγαλύτερη δόση ( για τα υπόλοιπα παράσιτα) καθώς κάπου πήρε το μάτι μου στο δίκτυο ότι για ph μεγαλύτερο από 7 θέλει και δεύτερη μέρα. Την επόμενη μέρα το ψαράκι λίγο καλύτερη από την προηγούμενη. Για παράσιτα δεν μπόρεσα να δω τι γίνεται καθώς είναι κρυμμένο και εξαντλημένο. Έκανα αλλαγή νερού και το άφησα στην ησυχία του να συνέλθει. Μόλις έχω νεώτερα θα σας πώ.

Το χαρτί του φαρμάκου λεει ότι επιδρά επάνω στα παράσιτα προκαλώντας τους σπασμούς
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries