Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 22-10-17, 16:42
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ σε έχασα λίγο.
Τι εννοείς ασύμφορο?
Να αλλάζεις 70λιτρα νερό την εβδομάδα?
μαλλον το διατυπωσα λαθος Παιδια ...στον ανθρακα πηγαινε η Ασυμφορη αλλαγη (αντικατασταση του .. οχι στο νερο !! ..)αν δεν κανω λαθος το κουτι απο pethsop πρεπει να κανει 7-8 euro +.. αν βαλω εν τελη καθε ποτε πρεπει να τον αλλαζω?
βεβαια εχει πολλα + ο Τακης ..γιατι και στην αρχη οταν το χα στησει και επειδη ειχα πλυνει με χλωρινη (πετρες -αμμο -ενυδρειο κλπ για απολυμανση ..) εβαλα το φιλτρο να δουλεψει μονο με ανθρακα 5-6 μερες και μετα ξεκινησα το στρωσιμο ..και η μυρωδια αυτη υπηρχε μετα απο 2-3 μερες κανονικα ενω ο ανθρακας ετρεχε ....τωρα να ξαναδοκιμασω ? μπορει ..


αλλαγη στο νερο κανω 30 % καθε 4-5 μερες ..που πιστευα οτι ειναι νορμαλ ..καθως κ ολας τα ψαρακια απο τον ισιδωρο (που παρεπιπτοντος τον ευχαριστω παρα πολυ !!!) και μεγαλωνουν κανονικα αλλα επισης φαινονται να ειναι δραστηρια , ουτε κρυβονται ..ολα μια χαρα ..

Τακη μετρησεις κανω καθε 2 μερες , τελευταια μετρηση εχθες
αμμωνια 0, νιτρωδη 0, νιτρικα 10

Φυτα δεν εχω..μονο πετρα ..

απλα μου κανει εντυπωση γιατι να μυριζει η αλγη αφου λενε οτι η καφε αλγη δεν μυριζει , το μονο που εχω βρει ψαχνοντας ειναι οτι τα νεοστημενα ενυδρεια μυριζουν στην αρχη .. αυτη την στιγμη η αλγη ειναι σαν κρουστα πανω στις πετρες και μονο στα σημεια που χτυπανε οι ledΤαινιες ..(ηλιος δεν το βαραει το ενυδρειο ..)

Κοιταχτε το ενυδρειο μου μυριζει ..το πρωι οταν ξυπναω να παω στην δουλεια που ολο το βραδυ ειναι ολα κλειστα και δεν αεριζεται το σπιτι , μεσα στην ημερα ..θα μυρισει μονο οταν ανοιξω το καπακι ..και παω να ταισω , που θα μου ερθει αυτη η χωματιλα - τροφη μουλιασμενη σε νερο -κλεισουρα?? κατι τετοιο ..
Τωρα ασ πουμε με ανοιχτα παραθυρα στον χωρο δεν μου μυριζει τιποτα ..αν παω πανω απο το ενυδρειο και ανοιξω καπακι ...δεν θα συναντησω αυτο που λενε πολλοι συχνομπιστες .."το πινεις το νερο" θα μυρισει οτι ανεφερα παραπανω..
απο προσωπικη εμπειρια σε ενυδρια που ετυχε να μυρισω το νερο ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΑΚΙ και δεν μυριζε τπτ .... τωρα αν σε αυτα που εχουν καπακι ..υπαρχει αυτη η μυρωδια η εστω ειναι λογικο να μυριζουν ...αυτο αναμενω απο εσας να μου το πειτε απο δικη σας προσωπικη εμπειρια απο τα δικα σας
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries