Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-08-20, 13:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο χρονών ειναι? Ειναι δυσκολο να κανει καποιος διαγνωση και δυστυχώς ολοι σε αυτες τις περιπτώσεις παμε σχεδον στα τυφλά.

Κανε αλλαγές για να εχει καλες συνθηκες νερου και βαλε και καταπα εαν μπορείς να βρεις.
Καλησπέρα.

Τον πήρε φίλη από πετ σοπ το Νοέμβριο του 2019 και τον είχε σε γυάλα. Στα τέλη Μάρτη, μέσα στην καραντίνα, έφτιαξα ένα ενυδρειάκι με σκοπό να φιλοξενήσω μονομάχο. Όταν το είδε η φιλη μου λέει πάρε τον, καλύτερα θα είναι εκεί από ότι στη γυάλα και έτσι μου τον έδωσε. Από όσο ξέρω, οι μονομάχοι στα πετ σοπ είναι από 6-12 μηνών, άρα αν υποθέσουμε ότι τον πήρε 1 έτους, τώρα το Νοέμβρη θα είναι 2 χρόνων.

Εξαρχής του κάνω 2 αλλαγές το 40% κάθε βδομάδα (στην αρχή του έκανα ακόμα πιο συχνές, 3 την βδομάδα) πλην ελάχιστων εξαιρέσεων που έτυχε να του κάνω πιο αραιά την αλλαγή, χωρίς όμως να ξεφεύγει πολύ σε μέρες. Catappa έχω από την αρχή και στο ενυδρείο και στο νερό που του προετοιμάζω σε βαρέλι με φιλτράκι για τις αλλαγές.

Το τάισμα του έχει ποικιλία, ocean nutricion atisons betta pro, sera bloodworms, jbl novobeta και μια φορά κάθε 15 μέρες αρακά βρασμένο (τρώει τα πάντα, κάνει σαν τρελός, ακόμα και για τον αρακά τρελαίνεται) και τώρα που λίγο πέρασε ο καιρός που έχουν ανοιχτεί αυτές οι τροφές, του πήρα προχθές jbl nanograno betta και jbl nanobetta ( για να έχει κάτι πιο ''φρέσκο") και θα του αγοράσω πάλι καινουριες την atisons betta pro και τα bloodworms.

Ναι, είναι δύσκολο να καταλάβουμε. Δε ξέρω. Γενικά πάντως είναι πάντα ορεξάτος και δραστήριος.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries