Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #127  
Παλιά 11-08-20, 13:08
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Υδραυλικών συνδέσεων... εργασίες!

Κάποια στιγμή έπρεπε να γίνουν και οι απαραίτητες υδραυλικές εργασίες, τρύπημα για βάνες backwashing, συνδεσμολογίες, επομένως:

1η φωτογραφία | τι και αν έψαχνα Φ50 τι και αν μπερδεύαμε τις ίντσες με τα Φ, δεν το ρίσκαρα και πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή ένα σετ ποτυροτρύπανα ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα βρω τη σωστή διάσταση. Τα παιδιά στο Utools ήταν πολύ εξυπηρετικά και μου πρότειναν το συγκεκριμένο σετ. Σε συνδυασμό με το δραπανοκατσάβιδο της Einhell που είχα πάρει το 2016 πάλι απο το ίδιο κατάστημα, ολοκλήρωσα τις εργασίες πολυ γρήγορα! Άλλωστε έκανα πρώτα δοκιμές σε καπλαμά για να είμαι σίγουρος για τη σωστή διάσταση και για να μην καταστρέψω τα βαρέλια!

2η φωτογραφία | σύνδεσμοι, μούφες, βάνες, καθαριστικά, κόλλες σε πλήρη απαρτία. Αγοράστηκαν όλα από τον Σταματίου στο Αιγάλεω ο οποίος έχει άπειρα υλικά σε κάθε πιθανή διάσταση

3η φωτογραφία | το master plan της φίλτρανσης, θεωρώ πως θα δουλέψει 110%, άλλωστε έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον "μέντορά" μου. Τα σκαλοπάτια έγιναν με απόλυτη ευθυγράμμιση και ευλάβεια, το ίδιο και οι συνδέσεις. Στο επόμενο post θα ακολουθήσει αναλυτική περιγραφή των υλικών και της τοποθέτησής τους στα βαρέλια.

4η φωτογραφία | τελικά τις βάνες backwash τις άλλαξα και πήρα Φ50 για να έχουμε άμεση πίεση στον προγραμματισμένο καθαρισμό των βαρελιών και να μην βουλώσουν απο ακαθαρσίες της λίμνης

5η φωτογραφία | οι μοναδικές ενώσεις με κόλλα είναι αυτές με τους σταθερούς σωλήνες Φ50... οι οποίες αποδείχτηκαν τελικά και οι πιο αξιόπιστες, χωρίς καθόλου απώλειες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 42.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  99,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 43.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  171,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 44.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  70,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 45.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 46.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  87,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,07427 seconds with 12 queries