Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #258  
Παλιά 09-01-15, 22:44
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω κι εγώ ανανέωση

Προσπαθώ να πετύχω να φτιάξω κάνα βίντεο της προκοπής....

Έχω ακολουθήσει τη μέθοδο με το algae scrubber και είμαι ευχαριστημένος, αλλά καλό να έχουμε και μία εναλλακτική αν δουλεύει καλά και τον Χειμώνα...
Είμαι στην "στροφή" για ATS και προσπαθώ να μπω στην ευθεία.....

Μετά την είσοδο των εντυπωσιακών κοραλιών σου στο ενυδρείο, έχεις αυξήσει το τάισμα? Και τι τροφή επιπλέον δίνεις?
Εννοείται ότι τα κοράλλια έχουν αυξήσει τις ποσότητες τροφής. Χρησιμοποιώ διάφορους συνδυασμούς από "σκόνες" φυτοπλαγκτόν - ζωοπλαγκτόν, με τις οποίες φτιάχνω μίγματα, σε συνδυασμό με γαρίδες, καλαμάρι και κυβάκια κατεψυγμένων τροφών. Επίσης υγρά σκευάσματα φυτοπλαγκτόν - ζωοπλαγκτόν.

Είναι του στυλ των τροπικών NPS που ταΐζουν σαν τρελοί, ή λιγότερο?
Μιλάμε για μπόλικο φαϊ.......

Επίσης ανάπτυξη έχεις δει, ή καμία (χτύπα ξύλο) απώλεια κάποιων?
Απώλειες έχω ελάχιστες έως μηδαμινές, μέχρι τώρα ανάλογα με το είδος.

Σε τι βάθος τα ψάρεψες?
Πολλά είναι από τα 20 - 30 μέτρα, περίπου. Άλλα είναι από υπολλείματα αλιευτικής δραστηριότητας (από τράτες).....οπότε καταλαβαίνεις ότι το βάθος είναι κομματάκι μεγάλο...

Τέλος, στο δωμάτιο που έχω το δικό μου, καθώς συμφωνία για πετρέλαιο γιοκ, και δεν θερμαίνεται, η θερμοκρασία τώρα με τα κρύα έχει φτάσει 13 βαθμούς.. Είναι οκ πιστεύεις? Θα μετρήσω το ΣΚ αυτό, κοίταζα κι εδώ, αλλά μία απορία την έχω...
Με τις θερμοκρασίες προς τα κάτω δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα. Τα προβλήματα θα είναι προς τα πάνω. Ανάλογα με τι βάθος θέλεις να αναπαραστήσεις στο ενυδρείο σου είναι και η θερμοκρασία. Πάνω από 25 - 26 προσπάθησε να μην φθάσεις.....

Αυτά τα λίγα
Και άλλα να θες εδώ είμαστε.....
Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01583 seconds with 11 queries