Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 05-05-20, 21:45
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι τώρα σε όποια μεσογειακά δεν μέτραγα να σου πω την αλήθεια εκτός των κλασικών NH4, NO3
Δεν είχα ποτέ καμιά εντυπωσιακή ανάπτυξη σε κοραλίνη.. βέβαια συνήθως είχα και αχινούς... Από το επόμενο θα μετράω και θα προσθέτω ανάλογα..
.
Κοίτα με τις μετρήσεις ασβεστίου και Μαγνησίου και εγώ δεν σκοτώνομαι.
Μετρώ σίγουρα μια φορά το μήνα. Ακόμη και μετά από μεγάλες περιόδους χωρίς αλλαγές (2-3 μήνες) δεν παρατήρησα σημαντική πτώση.

Αχινοί και κοραλλίνη, πράγματα αντίθετα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα αμινοξέα???? Με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε???????
Από πέρυσι άλλαξα λίγο τις ρουτίνες μου πειραματιζόμενος αρχικά. Τα αμινοξέα τελικά κάνουν δουλειά.
Πρόσφατα σε αλληλογραφία με την Fauna Marin, που προκλήθηκε εξαιτίας οδηγιών που ζήτησα μετά από την μη εύρεση λόγω εξάντλησης του προϊόντος τους που χρησιμοποιούσα (Ultra Min D), μου ανέφεραν και αυτοί για την χρήση αμινοξέων.
Έχω ξεκινήσει καινούρια ρουτίνα με Ultra Min S (το καινούριο) σε συνδυασμό με το viltality της ίδιας εταιρείας ενώ ψάχνομαι να προσθέσω αντίστοιχα προϊόντα από άλλη μία. Τα πρώτα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά.
Επίσης παρέλειψα να αναφέρω για τα σφουγγάρια μου. Χρησιμοποιώ υπερδοσολογίες από Spongepower και Sponge excel. Δεν έχω καταφέρει να δω σε όλα τα είδη ανάπτυξη, αλλά τα διατηρώ σε αρκετά καλή κατάσταση για πάνω από 2 χρόνια τώρα (έχω 3 - 4 είδη).
Τέλος συνεχίζω την προσθήκη οργανικού άνθρακα με την μορφή ξυδιού.

Όλα τα παραπάνω έχουν ως σκοπό την ανάπτυξη βακτηριοπλαγκτόν που είναι και ο απώτερος σκοπός για την επιτυχή επιβίωση, κοραλλιών, σπόγγων, ασκιδίων και σπειρογράφων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια προβλήματα υγείας από εκεί που δεν τα περιμένεις και έχω καθυστερήσει...
Έχω φτιάξει όλα τα υδραυλικά, και τον φωτισμό... αύριο παραγγέλνω βάση και προχωράω

Σου εύχομαι περαστικά και καλή συνέχεια.
Σε περιμένουμε με δυναμική επιστροφή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries