Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 10-11-11, 01:00
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Ο Τουρλίτης είναι ο αγαπημένος μου φάρος και είναι στην Άνδρο . Το 96 εκεί κοντά έπιασα την δεύτερη μέχρι τότε μεγάλη συναγρίδα και είμουν μεθυσμένος από χαρά και ματαιοδοξίες . Σήμερα είδα ότι το hardscape του ενυδρείου μου του φέρνει λίγο . Ειδικά η δεξιά πλευρά .

Κώστα η άλγη που έχει ο βράχος στο ενυδρείο σου μπορεί να μην είναι bryopsis ή να είναι κάποιο διαφορετικό είδος της μεγάλης οικογένειας . Η bryopsis που εμφανίζεται σε νεαρά ενυδρεία με νεκρό βράχο είναι σύνδρομο και είναι πιο εύκολη στην καταπολέμηση από το κυανοβακτήριο . Εσένα επειδή ήρθε από την θάλασσα μπορεί να είναι περισσότερο ή λιγότερο επιθετικό είδος. Η δικιά μου είναι πιο μεγάλη , χιούμορ , η δικιά μου είχε γεμίσει τα πάντα , τουφίτσες παντού . Επαναλαμβάνω ότι το ενυδρείο ξεκίνησε με ν.β , ν.α και προσθέτω ότι το πρώτο 2μηνο έπεφταν καλλιέργειες βακτηρίων ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή και μετά έριχνά μετά τις αλλαγές του νερού , τα γνωστά δηλαδή. Σήμερα , όπου δεν έχουν πρόσβαση τα αμέτρητα σαλιγκαράκια μου , η βρυοψούλα οργιάζει τραβώντας θρεπτικά που καταλήγουν στον Θερμαϊκό βλέπε κλάδεμα και καζανάκι Στο υπόλοιπο ενυδρείο όμως δεν πατάει , μέχρι σήμερα...αύριο μια καινουργια μέρα ξημερώνει.

Οι συναγρίδες του Τουρλίτη έμαθα ότι πήγαν σε άλλο φάρο γιατί ένα pest απ' το συνάφι μου κατάφερε να φωτογραφηθεί και με τους 7 μεγάλους ροφούς ανοιχτά του κάβου και του είχα δώσει εγώ το μέρος . Μην λυπάστε την φύση γιατί αυτή χeςτυκε για τις συναγρίδες , στο Τσέρνομπιλ οργιάζει εδώ και καιρό...

Απολαύστε μια Μαρία γνωστή για την φωνή της από τα δικά μας μέρη και ψάξτε για προθυπουργό και πατριάρχη να στέκονται στις παρελάσεις που σταμάτησαν http://www.youtube.com/watch?v=6fZRssq7UlM
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP14043_2.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  158,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 12 queries