Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 12-07-07, 09:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Διονυση σε ολα.

Και ιδιαιτερα στο γεγονος οτι προσλαμβανεις ,φιλε Ηλια, τις πληροφοριες αποσπασματικα.

Αρχικα , συγκρινεις και κυνηγας κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που εχεις ή μπορεις να εχεις :
Το δικο σου ενυδρειο των 350 λιτρων , με το 5τονο του Water Inn που εχει 5 υπαλληλους απο πανω να το φροντιζουν και ποιος ξερει τι μηχανηματα απο κατω ...και στο κατω-κατω ,αυτο το μεγαλο ενυδρειο ειναι η βιτρινα ενος καταστηματος και οφειλει να ειναι ομορφο.

Γιατι δεν ''κυνηγας'' κατι στα μετρα σου ? Γιατι ή θα πρεπει να πεισεις εμενα και οσους αλλους εχουν Fish only και δεν ριχνουν χαλκο οτι πορευονται στην καταστροφη ή θα πρεπει να κανεις μια αυτοκριτικη και να δεις τι πηγε στραβα.Σε αυτο το ιδιο ποστ παραπανω , εγω βλεπω αρκετα λαθη (ο θερμαντηρας βγηκε απο την μπριζα , παραθετεις διπλες τιμες ΚΗ και alkalinity παροτι ειναι το ιδιο πραγμα , αναφερεις μετρηση ΚΗ =17 κλπ).

Αν θεωρεις οτι εκανες ολα τα υπολοιπα σωστα και παρολα αυτα το ενυδρειο απετυχε , τοτε οκ βαλε χαλκο αλλα αν δεν παει κατι καλα και παλι ,να μας το πεις.

Και σε ξαναρωτησα : οσοι εχουν μεγαλο reef , τι κανουν ? Και μην πουμε οτι ενας λευκοστερνος ειναι πιο ανθεκτικος στις ασθενειες απο ενα trigger ...

H τελικη αποφαση ειναι δικη σου και οσα σου λεω ειναι καλοπροαιρετα.

Εγω στη θεση σου:

1)Θα αφηνα το ενυδρειο με τον ζωντανο του βραχου να δουλευει μεχρι Σεπτεμβρη ...αδειο χωρις ψαρια (θα ταιζα τροφες για να κρατω βιολογια)
2)Θα ξεκιναγα με ψαρια ευκολα ...ενα καθε μηνα.
3)Τον οποιο αυτοκρατορα θα τον αφηνα για το τελος , κανα χρονο μετα.
4)Δεν θα εμπλεκα με ασβεστια και λοιπα reefοειδη...Εγω στο fish only μου το μονο που μετραω ειναι PH ...τιποτε αλλο.Κανω και μια αλλαγη νερου 40% το μηνα και τερμα.

Φιλικα ,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries