Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 23-02-17, 11:41   #1
Αγανακτισμενος αρχάριος
ανδρεαςπανο
Junior Member
Εγγραφή: 18-02-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ανδρεαςπανο Ο χρήστης ανδρεαςπανο δεν είναι συνδεδεμένος 23-02-17, 11:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

)Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Να σας πω παιδια,
πριν δυο χρονια πήρα τον γιο μου ενα χρυσόψαρο και αφου την εβγαλε στη γυάλα για τοσο χρονικό διάστημα (ξερω είμαι απαράδεκτος) είπαμε να πάρουμε ενα ενυδρείο για τόν ραφ. Το ενυδρείο που πηρα ειναι 30lt hailea με φίλτρο HL-BT200.Εφόσον διάβασα τα πολύ ωραία άρθρα για τον κύκλο του αζώτου είπα να ξεκινήσω σωστά. Αγόρασα υγρά τεστ της sera για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά, πηρα και αμμωνία απο φαρμακείο για το περιβόητο στρώσιμο. Γεμίζω νερό ρίχνω αμμωνία να φτάσει 4mg /lt και το αφήνω 2 βδομάδες, μετράω βρίσκω 1,5με2mg περίπου συμπληρώνω αμμωνία να φτάσει 4mg και περιμένω 1βδομάδα ,μετράω και βρισκω πάλι 4mg λεω δεν γινετε τιποτα ειχα ρίξει και κατι ζουμιά υποτίθεται βακτήρια την 1 μερα την 7 και την 14μερα .Δεν άντεξα άλλο κανω μια αλλαγή νερού 70/80% και ρίχνω τον ραφ μεσα, απο τοτε μεχρι σήμερα περάσανε 40 μέρες με καθημερινές αλλαγές νερού 20% και συνεχείς μετρήσεις αμμωνίας η οποία είναι 0.5mg/lt.Το δε φίλτρο τρέχει απο 26 Δεκεμβρίου κοντα δυο μήνες. Νιτρώδη και νιτρικά ουτε για δείγμα. Εχει 10 μερες που εβαλα στη θεση του άνθρακα βιολογικό υλικό κατι μπιλακια σαν το siporax mini αλλα αλλή μάρκα δεν την θυμάμαι τον άνθρακα τον είχα βγάλει την τρίτη εβδομάδα. Επίσης η λάμπα ήταν 11Watt την άλλαξα με μια ποιο μικρή γιατί με την πρώτη τρόμαζε το ψάρι. Το φώς αφού δεν εχω φυτά δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο κάτω εχω μόνο χαλίκι. Ο ραφ πάντως είναι μες την τρελή χαρα φτού φτού. Τι να κανω ρε παιδιά για να στρώσει αγανακτησα κάθε μέρα να αλλάζω νερο. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.
Εμφανίσεις: 3949
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 12 queries