Θέμα: Cardinal Shrimp
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 12-06-14, 10:06
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω τις εχεις σε PH 7.8. Εχω μια γενικοτερη ερωτηση..κυριως προς τον Αλεξανδρο. Εχει δοκιμασει κανεις να τις διατηρησει σε αυτο το PH αλλα κατεβασμενο απο το 8.0 - 8.2 με διοξειδιο?
Γιατι ρωταω?? Εχω ενα θεμα.. Αμα το ενυδρειο δεν ειναι καθαρο απο αλγες (εκτος απο το Biofilm στα τζαμια) τοτε δεν μου αρεσει οπτικα σαν συνολο..
Αλλους δεν τους πειραζει.. οκ.. Αν ομως χρησιμοποιηθει CO2 (και το αντεχουν οι Cardinal) τοτε πιστευω μπορεις να εχεις υγιη φυτα..χωρις περιττες αλγες..και ενα ωραιο συνολο..που ειναι και το ζητουμενο για μενα..Εχεις κανεις σχετικη εμπειρια (Cardinal + Co2)?
Γιάννη δεν σε φοβάμαι εσένα αφού σαφώς τα high grades των CRS είναι πολύ πιο ευαίσθητα είδη από τις caridina dennerli.
Δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάποιος να διατηρεί και να έχει αναπαραγωγές από cardinal σε ενυδρείο με CO2 και ο λόγος είναι όπως ξέρουμε όλοι η σταθερότητα των παραμέτρων.
Επιπλέον σε τόσο υψηλό pH με τόσο χαμηλό ΚΗ η ποσότητα CO2 που μπορεί να μείνει στο νερό είναι ελάχιστη. Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70726 τον πίνακα με τις αναλογίες για να καταλάβεις.... αλλά...

επειδή η περίπτωση σου έχει ενδιαφέρον κάθισα και το έψαξα λίγο και πιστεύω είναι εφικτή η διατήρηση sulawesi γαρίδων σε φυτεμένο χωρίς άλγη με τις εξής προϋποθέσεις:

1. Καταρχάς το CO2 το ξεχνάμε.
2. Φυτά εύκολα έως μέτρια(όχι γρήγορης ανάπτυξης) με μικρά-λεπτά φύλλα όπως moss και τα συναφή.
3. Οπωσδήποτε σαλιγκάρια και στη συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα ramshorn για να εξαφανίζουν την άλγη αλλά να προσφέρουν infusoria.
4. pH ~7,5 και σε καμία περίπτωση κάτω από 7 με ΚΗ ~4
4. Γαρίδες εκτροφής και όχι άγριες για να μπορέσουν να αντέξουν την μεταβίβαση στις παραπάνω παραμέτρους αλλά και να δεχθούν τυποποιημένη τροφή πιο γρήγορα.
5. Θερμοκρασία από 27,5C με 30C για μικρό διάστημα μέχρι και 32C αλλά σε καμία περίπτωση κάτω από 27C

Με τις παραπάνω προϋποθέσεις φαντάζομαι ένα ενυδρείο με πορώδες ουδέτερο υπόστρωμα, πέτρες λάβα και ρίζες και καταπράσινο με xmas moss.

To κλειδί της επιτυχίας για να έχεις καθαρό το ενυδρείο από άλγες αλλά να υπάρχει και τροφή για τις γαρίδες είναι τα ramshorn.

Ξεκίνα το και είμαι μαζί σου για ότι χρειαστείς
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries