Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 16-06-18, 01:18
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Πλέον το ενυδρείο είναι 5 μήνες σε λειτουργία,
Έχουν προστεθεί 2 ανεμιστηράκια επάνω σε κοντρόλερ για να κρατάνε σταθερή τη θερμοκρασία στους 26.

Επίσης, έγιναν κάποιες αλλαγές στην τοποθεσία των φυτών, γιατί το Limnophila Sessiliflora ήταν στο κέντρο και είχα πολύ γρήγορη ανάπτυξη, κάθε ~5 μέρες περίπου κλάδευα και εκτός αυτού έβγαζε συνέχεια καινούρια βλαστάρια οριζόντια πιο δίπλα, μετά άρχισε να πιάνει άλγη ( νομίζω Hair algae ). Στο κέντρο πλέον έχω το Rotala bonsai που έχει πιο αργή ανάπτυξη για να κλαδεύω πιο αραιά και το sessiflora το έβαλα σε μιά κρυμμένη γωνία για τον ίδιο λόγο. Να αναφέρω ότι το
Ceratopteris Thalictroides πλέον πάει άψογα!
Φύτεψα και micranthemum monte carlo για να έχω ένα χαλάκι, αλλά δεν το άπλωσα στο φύτεμα και καλύπτει πιο αργά τα κενά κομμάτια του βυθού...


Τα ψαράκια έχουν αυξηθεί κατά 4 platy και συνολικά φτάνουν τα 8! Μεταξύ τους φαίνεται να τα πηγαίνουν μια χαρά.

Τόσο καιρό έχω δει ότι κάθε ~20 μέρες περίπου καθαρίζω τους σωλήνες και τα σφουγγάρια από το φίλτρο, γιατί πέφτει αρκετά η ροή.

Τα σαλιγκάρια, όπως είπε και ο sarpijk, χωρίς να τα πειράζω ο πληθυσμός τους είναι σε λογικά επίπεδα!

Καλό βράδυ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries