Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #152  
Παλιά 03-11-17, 12:23
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι! Όλη τη βδομάδα παρατηρώ ότι το τζάμι θαμπώνει απο πράσινη άλγη κατα τη διαρκεια που είναι ανοιχτά τα φώτα και χωρις να βάλω χέρι την επόμενη το πρωί που θα ξανανάψουν τα φώτα το τζάμι είναι πεντακάθαρο... Απο κει και πέρα περιμένουμε το φωτόμετρο για να μετρήσω φωσφορικά, ταίζω κανονικά (3-4 φορές τη μέρα) και ο ριάκτορας ζεολιθου έχει αφαιρεθεί εδώ και μια εβδομάδα αλλα τα νιτρικά ακόμα δεν λεν να ανέβουν. Με τεστ της ΝΥΟS μου βγάζει οτι είναι ούτε ίσο με 1. κατα τα άλλα το yellow tang εδώ και μια εβδομάδα τα σημάδια του έγιναν χειρότερα βέβαια δεν δείχνει καποιο σημάδι στη συμπεριφορά του αφού τρώει κανονικά. Σε μια ομάδα στο facebook με κατι reefers απο Μ.Βρετανία μου είπαν ότι ίσως έχει lateral line disease. Μετά απο αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο που έχει πάρα πολλα άρθρα δεν μπορώ να συμπεράνω αν όντως είναι κάποια τέτοια ασθένια. Παρόλα αυτά εγώ θα συνεχίζω να ταίζω με σκορδόζουμο και κατι βιταμίνες που έχω της aquaforest fish V αφου βλέπω οτι τουλάχιστον το blue tang φαίνεται να καθάρισε αρκετά απο το ικ.
Μαζί με το φωτόμετρο περιμένω και αντιφώσφορο για να λάβω δράση άμεσα!Υπομονή και αναμένουμε τα νεότερα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_6704[1].jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_6706.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  42,6 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tnick : 03-11-17 στις 12:25 Αιτία: η φωτογραφία μπήκε ανάποδα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 12 queries