Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-04-05, 15:08
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να πω μεγαλα λογια σου ευχομαι οτι καλυτερο. Λοιπον να ξεκινησουμε καπως γιατι εχω πολλα κενα στο μυαλο μου σχετικα με το ενυδρειο σου και μου φαινεται πως ισως καποια πραγματα δεν τα εχεις καταλαβει σωστα. Λοιπον, το πρωτο πραγμα σε ενα reef ειναι η υπομονη και η μελετη. Εαν πας να φτειαξεις κατι απλα επειδη ετσι θα το ακουσεις, στην πορεια που θα εχεις διαφορα προβληματα, ενω θα ειναι κοινα, χωρις γνωση θα σου ειναι βουνο.

Καταρχην πως θα μπουν οι υπερχειλησεις? Ετσι οπως το εγραψες και εαν καταλαβα καλα, θελω πραγματικα να δω πως θα γινει. Γιατι εαν τραβας νερο απο χαμηλα στο ενυδρειο για το sump και κοπει το ρευμα....Θα σε ακουσουμε απο τις ειδησεις. Ο χωρος που εχεις απο κατω ειναι αρκετος για να βαλεια πολλα πραγματα αλλα πρεπει να το ψαξεις καλα πριν βαλεις τον εξοπλισμο σου. Chiller, Κυκλοφορητες, Skimmer κτλ κτλ.

Πρεπει ομως πριν ξεκινησουμε ποιο σοβαρα να ξερουμε εαν θα βαλεις μονο ψαρια, θα βαλεις κοραλια, και τα δυο, γιατι αλλαζουν εντελως οι απαιτησεις σε καθε περιπτωση και πρεπει να σχεδιαστει με γνωμονα αυτο. Να ξερεις επισης πως το υψος που εδωσες ενω ειναι σουπερ στο ματι, γιατι ειναι ψηλο και εντυπωσιακο, εχει το κακο οτι εαν ειναι να βαλεις χερι στο κατω μερος του ενυδρειου ειναι παρα πολυ δυσκολο.

Υστ. 1 Οι ARRUANAS που εχεις δεν πρεπει να εχουν μεγαλυτερο ενυδρειο??
Υστ. 2 Μπορεις να πληρωσεις οταν το ετοιμασεις με διαφορα ομορφα μεζεδακια απο τα αρκετα καλα και ποιοτηκα μεζεδοπωλεια της περιοχης σου...Οχι, δεν ειμαστε κοιλιοδουλοι απλα, αλλα...σκλαβοι της κοιλιας μας μεχρι τελους!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries