Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 17-08-05, 09:41
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Μάνο.
Οσο οικονομικο και να προσπαθήσεις να κάνεις ένα reef , αυτό που δεν πρεπει να τσιγκουνευτείς είναι το φίλτρο και τα φώτα (αν και αυτα παντα εξαρτώνται απο το είδος των ασπονδυλών που θα βάλεις μεσα στο ενυδρειο).
Οσον αφορα την βάση μπορείς να βάλεις μεχρι και τσιμεντόλιθους σαν βάση άρκει να τους κουράρεις για κανα μήνα με συνεχεις αλλαγές νερού γιανα φύγουν τα υπολοιπα απο την διαδικασία κατασκευής τους. Ειναι μια τεχνική που χρησημοποιήται πάρα πολύ στο εξωτερικο σε μεγάλα και δημόσια ενυδρεία.
Ο λόγος που σε αποτρέπουν και οι άλλοι φίλοί απο το να βάλεις "ντόπιο" είναι ότι ο εντόποιος βραχος έχει αρκετούς μικροοργανισμους και άλγη που έαν αποφασίσεις ότι θα φτιαξεις ένα συγκεκριμενό οικοσύστημα πχ ερυθρά θαλλασης τότε θα "καταλαβουν" το ενυδρειο σου με πολλές φορές ολέθρια αποτελέσματα.

Εγω μια φορα έκανα το λαθός να βάλω ένα κομμάτι "μαρουλι" για να φάνε οι λυσματες και μεσα σε μια βδομάδα γέμισσα απο "μαλουπα", αλγη δηλαδή πολύ λεπτή σαν τρίχες που κάλυψε τα παντα....
Για να την βγάλω αναγκαστηκα να κουρέυω στην κυριολεξία 2 φορες την εβδομάδα.
Τα σπορια της άλγης ήταν κατα 90% απο το "μαρούλι".

Το να βάλεις σκιμμερ είναι για μενα μονοδρομος.
Και μαλιστα καλο σκιμμερ.
Και εφοσον δυστηχώς στην ελλαδα ακομα δεν κυκλοφορουν φτηνά και καλα σκιμμερακια (ελληνικα) προσανατολιζόμαστε στην αγορα ενος καλου απο το εξωτερικο ή απο εισαγωγή απο κάποιο κατάστημα .
Εκτος και αν είσαι πνευμα ανησηχο και με γνωσεις diy όποτε με κάμποσο πειραματισμο και πεταμενα κομμάτια σώληνων πλεξιγκλας φτιάξεις δικο σου (εγω είμαι στην Version 0.2 ). (Βαρβαροι φωτό λίαν συντώμως!!)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries